profil

Austria Wiosna Ludów.

poleca 85% 601 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wiosna ludów w Austrii wybuchła na wieść o wydarzeniach w Paryżu, gdzie abdykował król Francji - Ludwik Filip.

Główną przyczyną powstań w Austrii były konserwatywne rządy kanclerza Klemensa Metternicha. Oprócz tego chodziło o nierozwiązane problemy z nadawaniem własności ziemskiej niższym warstwom społecznym, a także kłopoty narodowościowe związane z wielonarodowym charakterem monarchii. Dążono także, jak w innych krajach europejskich, do zniesienia feudalizmu wśród chłopów oraz udział w sprawowaniu władzy wszystkich grup społecznych.

Wiosna ludów w Austrii wybuchła 13.III.1848 roku .Wtedy rozpoczęła się też rewolucja marcowa (13.III–15.III)w czasie której doszło do demonstracji mieszczaństwa i robotników wiedeńskich, inspirowanej przez studentów. Ludność utworzyła także mieszczańską gwardię narodową oraz legię studencką, które zmusiły rząd do ustępstw . W czasie rewolucji uciekł znienawidzony kanclerz Metternich, który rządził w imieniu upośledzonego umysłowo cesarza Ferdynanda I. Osiągnięciami tego powstania było zwołanie konstytuanty, która ogłosiła konstytucję 25.kwietnia 1848 oraz wolność prasy.

Kolejnym wystąpieniem ludności było powstanie majowe (15.V.1848), które doprowadziło do uchwalenia tego samego dnia powszechnego prawa głosów, dzięki czemu do parlamentu weszła spora grupa chłopów. Ogłoszono także wybory powszechne i równe prawa wyborcze. 27.lipca zapadła uchwała o zniesieniu poddaństwa chłopów, a ziemia, którą uprzednio uprawiali, przechodziła na ich własność. Dzięki późniejszym demonstracjom powołano Centralną Komisję Polityczną, jednak rewolucja już upadała.

Na wieść o ataku wojsk, które miały za zadanie stłumić rewolucję na Węgrzech, w Wiedniu wybuchło powstanie pod wodzą Polaka – Józefa Bema, popierające Madziarów. Zostało jednak stłumione przez monarchę (koniec rewolucji na terenie Wiednia i okolic), który pod naciskiem kamaryli dworskiej (dworzanie z najbliższego otoczenia panującego) abdykował. Dworzanie uważali Ferdynanda I za odpowiedzialnego za sukcesy Wiosny Ludów w Austrii i na jego miejsce powołali 2.XII.1848 nowego monarchę - Franciszka Józefa. 4.III.1849 władca ogłosił nową , zmienioną konstytucję według której nie naród, ale monarcha jest źródłem władzy i może on konstytucję dowolnie zmieniać.

I tak Wiosna Ludów na terenie Austrii przyniosła niewiele trwałych zmian. Pozostały kłopoty narodowościowe, ponieważ państwo wciąż zamieszkiwali ludzie 8 narodowości, a obywatele nie uzyskali żadnego wpływu na sprawy państwa. Udało się jednak położyć kres feudalizmowi i wykorzystywaniu chłopów do niewolniczej pracy. Jednak piękne rządy demokracji trwały zaledwie parę miesięcy.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty