profil

Płazy

poleca 84% 1091 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gody u żab:
Samica żaby składa w wodzie skrzek – jajeczka, które chroni warstwa śluzu. Samiec zapładnia je nasieniem. Dochodzi do zapłodnienia zewnętrznego. Po 2, 3 dniach z jaj wykluwają się kijanki. Mają ogon z błoną przypominającą malutką płetwę. Ułatwia ona pływanie. Kijanki mają też skrzela umieszczone na zewnątrz ciała. Odżywiają się drobnymi roślinkami i glonami. Po 6 dniach pojawiają się pierwsze kończyny. U żab i ropuch (płazów bezogonowych) najpierw wyrastają tylne, potem zaś przednie . Z biegiem czasu zanikają skrzela i pojawiają się wewnątrz ciała. Po 16 tygodniach odpada ogon i kijanka w pełni przypomina młodego osobnika. Po raz pierwszy wychodzi na ląd. U wszystkich płazów rozwój przebiega z metamorfozą, czyli przeobrażeniem larwy (kijanki) w dorosłego osobnika.

Śluz: Ciało płazów pokryte jest śluzem. Wydzielają z nim jad i zabezpiecza on przed wyschnięciem. Ponad to ułatwia pływanie zmniejszając efekt tarcia i umożliwia wymianę gazową przez cienką skórę. Śluz w niewielkim stopniu chroni ciało przed uszkodzeniem.

Trujące żaby: Niektóre żaby w obronie własnej lub w celu polowania używają jadu w jaki wyposażyła ich natura np.:
- Ropucha aga może strzyknąć w kierunku wroga jadem który znajduje się w gruczołach obok jej oczu.
- Kumak wydziela jad przez skórę (podobnie jak niektóre salamandry).
- Najbardziej niebezpiecznym płazem wydzielającym jad jest Drzewołaz złocisty. Jedna kropla jest w stanie zabić człowiek. Jego ,,broń’’ ma zastosowanie również przez miejscowe plemiona.
- Liściołaz straszliwy jest również niebezpieczny. Należy do najniebezpieczniejszych zwierząt świata.

Opieka: Samiec Rzekotki torbowej nosi jaja na plecach. Aby je chronić okrywa je fałda skórna. Samiec Żaby Darwina trzyma złożone jaja w otworze gębowym do póki nie rozwiną się z nich małe żabki.

Gatunki żab i ropuch polskich:
- Kumak górski
- Rzekotka drzewna
- Huczek ziemny
- Ropucha szara
- Ropucha zielona
- Żaba trawna

Wszystkie płazy podlegają ochronie prawnej (z wyjątkiem Żaby jeziorowej, Żaby wodnej i Żaby śmieszka tylko w okresie godowym ) ponieważ z roku na rok jest ich coraz mniej. Zamieszkują środowisko wodne jak i lądowe. Ludzie ja zanieczyszczają dlatego płazy giną. Często drogę do zbiornika wodnego w którym płazy się rozmnażają przecina droga. Dużo ginie ich pod kołami samochodów. Są to zwierzęta zmiennocieplne dlatego nocą ciepły asfalt przyciąga je, a one zostają rozjechane.

Zapłodnienie zewnętrzne: Nie wszystkie płazy rozmnażają się w wodzie. Samce salamander odbywają tzw. taniec godowy. Składają spermatofory (pakiety nasienia) które samice przyjmują i dochodzi do zapłodnienia wewnętrznego, co oznacza że ta salamandra jest jajożyworodna. Jeśli samica zdecyduje że warunki do złożenia skrzeku są nieodpowiednie, zatrzymuje je w sobie.
Drapieżniki: Salamandry i traszki są drapieżnikami. Polują na ślimaki, owady itp. Kiedy się zbliżą do ofiary błyskawicznie rzucają się na nią. Niektóre polują na muchy i inne owady latające wyrzucając język z otworu gębowego.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Czas czytania: 2 minuty