profil

Praca nt. gacka brunatnego (niekompletna)

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

I. Wstęp

Nietoperze występują prawie na całym świecie, wyjątek stanowi Antarktyda i zimne rejony wokół kola podbiegunowego. Większość gatunków tych ssaków bardziej toleruje klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy niż umiarkowany. Na całym świecie żyje około 1000 gatunków nietoperzy. Nietoperze należą do nielicznych ssaków, zdolnych do aktywnego lotu, dzięki posiadanym skrzydłom. Nawigację, unikanie przeszkód, zdobywanie pokarmów, umożliwia nietoperzom znakomicie wykształcony słuch oraz zdolność posługiwania się alokacją. Nietoperze w chwili obecnej zalicza się do najbardziej zagrożonych ssaków nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wszystkie nietoperze znajdują się pod ścisłą ochroną i bez odpowiedniego zezwolenia nikomu nie wolno: łapać, przetrzymywać w niewoli, ani tym bardziej zabijać. Wyjątek stanowi pospolita na Cyprze rudawka nilowa, która jest nawet zwalczana- raz lub dwa razy do roku. Powodem jest to, iż ten popularny ssak wyrządza ogromne szkody na plantacjach owoców południowych na Cyprze.
Niniejszy temat wybrałam, gdyż zawsze interesowały mnie te małe, nocne stworzenia, a dzięki pracy pragnę wskazać, dlaczego muszą być pod ochroną. Niniejsza praca składa się z czterech rozdziałów. W początkowej części została przedstawiona ogólna charakterystyka rzędu nietoperzy. Następnie przedstawiono systematykę nietoperzy. W dalszej części ukazano biologię nietoperzy. W końcowej części rozdziału opisano rozmieszczenie nietoperzy. W drugim rozdziale została dokonana charakterystyka gacka brunatnego- popularnego w Polsce nietoperza. W początkowej części rozdziału opisano sposoby odróżnienia gacka brunatnego od innych nietoperzy. Ukazano specyficzne środowisko życia ssaka.

II. Nietoperze (Chiroptera)- ogólna charakterystyka rzędu
Rząd Chiroptera, dzieli się na dwa podrzędy: Megachiroptera i Microchiroptera. Do podrzędu Megachiroptera należy zaliczyć głównie nietoperze owocożerne Starego Świata- jedna rodzina z 41 rodzajami i 163 gatunkami . Do podrzędu Microchiroptera należy zaliczyć nietoperze owadożerne- 17 rodzin, 146 rodzajów i 814 gatunków . Nietoperze są dal większości ludzi ssakami mało znanymi. Jeszcze mniej ogólnie wiadomo o pochodzeniu tych ssaków. Badacze sugerują, że nietoperze pochodzą jeszcze sprzed 70- 100 lat. Nietoperze wywodzą się z małych, czworonożnych, owadożernych zwierząt. Posiadały one błony lotne i mogły być spokrewnione z przodkami naczelnych lub owadożernych zwierząt. Jedną z cech wyróżniających te ssaki spośród innych są skrzydła, są one jak gdyby, zmodyfikowanymi dłońmi, stąd pochodzi grecka nazwa Chiroptera oznaczająca „dłonie skrzydła”. U nietoperzy występuję wydłużone ramię, z wyjątkiem kciuka oraz przedramię podtrzymujące błonę lotną. Kciuk, który nie ma połączenia z błoną, zakończony jest pazurem. U większości Megachiroptera drugi palec posiada także mały pazur, natomiast Microchiroptera nie posiadają ani pazurów, ani paznokci . Mają stosunkowo małe stopy, pięciopalczaste. U nietoperzy występują błony lotne, które u części z nich łączą się z kończynami tylnymi i ogonem. Błony lotne są przedłużeniem powłoki ciała lub skóry, są umięśnione i twarde, ale jednocześnie bardzo elastyczne, z dużą liczbą naczyń krwionośnych. Nieowłosione błony posiadają wiele krótkich, przezroczystych lub półprzezroczystych włosów. Włoski te mogą tworzyć kępki lub frędzle. Futerko nietoperzy może rozciągać się wewnętrznej stronie błony.

1. Systematyka nietoperzy(Chiroptera)
Systematykę nietoperzy można przestawić następująco :
Królestwo- Eukarionty (Jądrowce - Eukaryota)
Podkrólestwo- Zwierzęta (Zoobionta)
Typ- Strunowce (Chordata)
Podtyp- Kręgowce (Vertebrata)
Gromada- Ssaki (Mammalia)
Nietoperze należą do rzędu rękoskrzydłych (Chiroptera). Rząd ten dzieli się na dwa podrzędy z 17 rodzinami, 185 rodzajami i prawie 1000 gatunków.
Podrząd- Megachiroptera
Rodzina- Rudawkowate (Pteropopidae), wystepuje tu około 175 gatunków w 44 rodzajach. Do takich gatunków można zaliczyć: rudawkę Samoa, rudawkę stonga, wielkogłów.
II podrząd - Microchiroptera
Rodziny:
1. Mroczkowate (Vespertillionidae); występuję około 320 gatunków w 42 rodzajach. Do popularnych gatunków(także w Polsce), można zaliczyć; nocka myszouchego, mroczka brunatnego. W naszym kraju najczęściej występuję: gacek wielkouch. Z gatunku nocków: nocek duży, nocek rudy, nocek Natterera. A z gatunku karlików: karlik malutki i większy, borowiec wielki. Z gatunku mroczków występuje: mroczek późny, mroczek posrebrzany, mroczek mopek.
2. Liścionosowate (Ptyllostomatidae), występuje tu około 140 gatunków w 47 rodzajach. Przykładowymi gatunkami mogą być: liścionosy: wielki, okazały, wielkouchy. Występują tu 3 gatunki wampirów.
3. Molosowate (Molossidae); wystepuje tu 91 gatunków w 12 rodzajach. I tak przykładowymi gatunkami mogą być : molosy: egipski, czarniawiec, uszatek, indyjski.
4. Podkowcowate (Rhinolophidae); występuję tu ok. 131 gatunków w 12 rodzajach, w tym 61 gatunków w 9 rodzajach, zaliczanych przez pewien czas do samodzielnej rodziny płaskonosowatych (Hipposideridae). Na świecie występuję między innymi płaskonos malajski. W Polsce: podkowce - duży i mały.
5. Upiorowate (Emballonuridae); występuje tu około 50 gatunków w 13 rodzajach, np. długonosek, upiór górki, gacek biały.
6. Bruzdonosowate (Nycteridae); wystepuje tu 12 gatunków w 1 rodzaju, np. bruzdonos egipski.
7. Podbrudnikowate (Mormoopidae); występuje tu 8 gatunków w 2 rodzajach, np. grzbietnik ciemnoskrzydły i podbrudnik mokradłowy.
8. Lejkouchowate (Natalidae); wystepuje 8 gatunków w 1 rodzaju np. lejkouch żółtawy.
9. Lironosowate (Megadermatidae), występuję tu 5 gatunków w 3 rodzajach, np. lironosy - indyjski, afrykański, australijski i żółtoskrzydły.
10. Brodawkonosowate (Rhinopomatidae), występują 3 gatunki w 1 rodzaju np. brodawkonos.
11. Rybakowate (Noctillionidae), występują 2 gatunki w 1 rodzaju, np. rybak nocny.
12. Dymnicowate (Furipteridae), występują tu 2 gatunki w 2 rodzajach, np. dymnica okopnica.
13. Przylgowcowate (Thyropteridae), występują tu 2 gatunki w 1 rodzaju, np. przylgowiec honduraski.
14. Wąsalowate (Mystacinidae), występuje 1 gatunek, np. wąsal pazurzasty.
15. Świniosowate (Craseonycteridae), występuje tylko jeden gatunek z rodzaju- świnionos.
16. Złotawkowate (Myzopodidae), wystepuje jeden gatunek - złotawka madagaskars
2.Biologia nietoperzy(Chiroptera)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut