profil

Niemcy

poleca 85% 269 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Niemcy

Jest to kraj położony w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim i Północnym. Graniczy z 9 państwami: na północy z Danią, na wschodzie z Polską i Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Powierzchnia Niemiec wynosi ok. 357 tys. km2 i jest bardzo urozmaicona. Można tu spotkać tereny górzyste, wyżyny i niziny. 48 % powierzchni zajmują użytki rolne, a 30 % porośnięte jest lasem. Kraj składa się z 16 landów: Badenia-Wirtemberga, Bawaria, Berlin, Brandenbur-gia, Brema, Hamburg, Saksonia, Meklemburg - Zachodnia Pomerania, Północny Ren - Westfalia, Palatyn, Zagłębie Saary, Szlezwik - Holsztyn i Turyngia. Liczba mieszkańców w Niemczech wynosi 82 mln, daje to drugie miejsce w Europie. Gęstość zaludnienia wynosi 229 osób na km2. Ludność kraju stanowią Niemcy (91,1 %), Turcy (2,3 %), Jugosłowianie (1,1 %), Włosi (0,7 %), Grecy (0,4 %), Polacy (0,4 %). Ludność jest wielowyznaniowa: protestanci (34 %), katolicy (33 %), muzułmanie (2 %), pozostali (31 %). Średnia długość życia wynosi 76 lat, w tym mężczyźni 74, a kobiety 80. Stolicą Niemiec jest Berlin (3,5 mln mieszkańców). Językiem oficjalnym jest język niemiecki, a walutą marka niemiecka. Większe miasta to: Bonn, Hamburg, Monachium, Kolonia, Essen, Frankfurt, Dortmund, Dusseldorf, Stuttgart, Lipsk, Drezno.
Na terenie Niemiec można wydzielić 4 jednostki fizyczno-geograficzne układające się równoleżnikowo i różniące się budową geologiczną i typami krajobrazu: Nizinę Niemiecką, Średniogórze Niemieckie, Wyżynę Szwabsko-Bawarską oraz Alpy. Przez Nizinę Niemiecką płyną największe rzeki kraju: Ren, Ems, Łaba, Wezera oraz graniczne Odra i Nysa. Do głównych rzek należą także: Dunaj, Men, Sala, Neckar.
W Niemczech panuje klimat umiarkowany ciepły, przeważnie łagodny, pod wpływem powietrza morskiego, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju i na wybrzeżach. Zimy są łagodne, z częstymi odwilżami, lata ciepłe. Na południu i wschodzie, w miarę słabnięcia wpływów powietrza morskiego, klimat staje się bardziej kontynentalny z chłodniejszymi zimami i cieplejszymi latami.
Głową państwa Republiki Federalnej Niemiec jest Prezydent Federalny, wybierany na pięcioletnią kadencję przez Zgromadzenie Federalne. Podstawową zasadą niemieckiej polityki zagranicznej pozostaje trwałe zespolenie Niemiec z kręgiem wolnych krajów demokratycz-nych, ich członkostwo w Unii Europejskiej oraz w Sojuszu Północno-Atlantyckim (NATO). Niemcy zostały człon-kiem NATO w 1955 r., a w 1973 r. członkiem ONZ. Należą również do Rady Europy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Niemcy są krajem ubogim w surowce. Ponieważ należą do największych konsumentów energii na świecie, muszą ją sprowadzać z zagranicy. Także w przypadku surowców mineral-nych uzależnienie od zagranicy jest duże. Niemieckie złoża rudy żelaza i ropy naftowej są skromne. Jedna czwarta zapotrzebowania na gaz ziemny może zostać pokryta ze źródeł krajo-wych. Złoża węgla kamiennego i brunatnego oraz soli są natomiast bogate i stanowią rezerwę na wiele dziesięcioleci.
Jako kraj turystyczny Niemcy oferują zadziwiającą różnorodność godnych obejrzenia miast i krajobrazów na stosunkowo małym obszarze. Chętnie odwiedzane są pojezierza w Holsztynie i w Meklemburgii. Najbardziej atrakcyjne miejsca w Niemczech to katedra gotycka w Kolonii, kościół św. Sebalda i św. Wawrzyńca w Norymberdze z rzeźbami Wita Stwosza, barokowy ratusz w Monachium, Pinakoteka Monachijska-słynna galeria malarstwa europej-skiego, Galeria Drezdeńska oraz Muzeum Pergamońskie w Berlinie.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty