profil

Jakie decyzje po śmierci Patroklesa podejmują Achilles i Hektor? Oceń przyczyny przyjęcia przez nich określonych postaw.

poleca 85% 482 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Na wieść o śmierci przyjaciela Achilles popada w straszną rozpacz. Płonie żądzą zemsty na Hektorze, który zabił Patroklesa, choć wie, że niedługo po jego śmierci i jemu samemu jest śmierć pisana. W wyniku szału Achilles sieje śmierć wśród Trojan na polu bitwy. Hektro natomiast samotnie oczekuje przeciwnika pod murami miasta, postanawiając stawić mu czoło. Na próżno rodzice nawołują go z murów do powrotu. Ale na widok Achillesa i Hektorowi zabrakło odwagi. Ogarnia go lęk i rzuca się do ucieczki. Decyzja ta jest czymś normalnym, Hektor wiedział, że zginie podczas tego pojedynku, przynajmniej przeczuwał to. Achilles przecież był nieśmiertelny, a jego jedynym słabym punktem była pięta. Hektor, ścigany przez przeciwnika, trzykrotnie obiega mury Troi. W końcu dzięki ingerencji bogów dochodzi do ostatecznej konfrontacji między Achillesem i Hektorem i ten pada od włóczni przeciwnika. Grot Achillesa przebija szyję Hektora. Umierający królewicz prosi syna Peleusa, aby jego zwłoki zwrócił ojcu za duży okup, lecz ten oświadcza, że nie spełni prośby. Ogarnięty niepohamowanym gniewem, zdziera z martwego zbroję, a nagie ciało Hektora każe przywiązać za nogi do swego rydwanu i włóczyć je po ziemi ku okrętom.

Achilles jest bardzo impulsywną postacią, łatwo poddaje się emocjom. Jego gniew przyćmił mu umysł i serce, dlatego też był obojętny na prośbę Hektora. Czyn jakiego się dopuścił bezczeszcząc ciało bohatera trojańskiego był zarazem aktem złamania praw boskich. Sądzę, że jego powód czyli pomszczenie śmierci przyjaciela nie był wystarczający. W końcu to jest wojna i każdy może zginąć, a po za tym losem wszystkich ludzi i tak rządzi przeznaczenie. Hektor byłby w stanie oddać ciało Achillesa, gdyby ten przegrał. Jest on prawdziwym „rycerzem bez skazy”, kieruje się zasadami moralnymi. Jest też bardzo opanowany i zrównoważony.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta