profil

Achilles czy Hektor – jak oceniasz tych bohaterów wojny trojańskiej?

poleca 85% 435 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
wojna trojańska

Achilles i Hektor to bohaterowie „Iliady” Homera. Obaj byli najdzielniejszymi i największymi wojownikami swoich wojsk, Achilles w obozie Achajów, Hektor wśród obrońców Troi, i wywarli olbrzymi wpływ na losy wojny. Pochodzący ze znakomitych rodów, doskonale wyszkoleni, władający biegle wieloma rodzajami broni, mężni i odważni Achilles i Hektor stanowili wzorzec rycerza starożytnego.. Jak na rycerzy przystało, dbali o sławę i honor ( zarówno swój jak i rodziny), przekładając go ponad życie i własne szczęście. Dowodzi tego ich bezpośrednie starcie , do którego doszło po śmierci Patroklesa. Hektor wyrusza na nie mimo iż przeczuwa zbliżającą się śmierć, jego zamiaru -podyktowanego obowiązkiem obrony Ojczyzny i troską o honor swój i rodziny – nie zmieni nawet widok ukochanych, malutkiego dziecka i usiłującej go powstrzymać żony. Trojański heros pozostaje na polu bitwy także po ucieczce reszty obrońców grodu, przerażonych furią i potęgą Achillesa i ginie w nierównym pojedynku przeciw półboskiemu i mającemu boskie wsparcie przeciwnikowi. Ale i Achilles decydując się na walkę z Hektorem udowadnia, że sława i honor są dla niego najcenniejsze , wie bowiem z wcześniejszych przepowiedni iż i on sam niedługo przeżyje pokonanego wroga .
Na tym jednak kończy się podobieństwo bohaterów , zasadniczo różnią się oni natomiast jeśli chodzi o motywację dokonywanych czynów i pewne cechy charakteru.

Hektor w „ Iliadzie” przedstawiony jest jako typowy rycerz bez skazy, prawy, uczciwy , szanujący zwyczaje wojenne i przeciwników, z którymi walczy. Poświęca własne szczęście u boku żony i synka dla dobra Ojczyzny. Nie chce okryć hańbą rodziny i patrzeć na to, jak zostają wzięci do niewoli. Pokonany przez Achillesa jest w stanie zdobyć się na słowa uznania dla jego męstwa, odwagi i waleczności. Nie próbuje walczyć z nieubłaganym losem i sprzeciwiać się przeznaczeniu. Jest najodważniejszym i najszlachetniejszym z Trojan.

Achilles wykazuje wiele negatywnych cech rycerza antycznego. Agamemnon ukradł mu brankę, więc Achilles żąda przeprosin, a dodatkowo karze wszystkich Achajów wycofaniem się z walki. Choć Agamemnon nie zachował się przyzwoicie, Achilles nie miał prawa sprzeciwiać się woli swojego przełożonego i wodza. Zaślepionego w gniewie Achillesa nie interesuje , że giną jego towarzysze walki– zależy mu bardziej na na pokazaniu im, iż nie można go obrażać i upokarzać.

W końcu Agamemnon przeprasza Achilla, ale ten nie chce przyjąć przeprosin. Nie staje do walki nawet kiedy sytuacja staja się krytyczna i szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stroną Trojan, którzy zaczęli podpalać okręty – jedyną szansę na powrót do ojczyzny. Achilles użycza jedynie w tej sytuacji swojej wspaniałej zbroi swojemu młodziutkiemu przyjacielowi Patroklesowi, czym pośrednio przyczynia się do jego śmierci. Charakterystyczne jest przy tym, iż zakazuje Patrkolesowi zbliżania do murów Troi, chcąc, by ostateczna wygrana była skutkiem jego samego, Achillesa ( w ten sposób chce zdobyć sławę). Achilles ocknie się ze stanu zadufania , pychy i zawziętości dopiero . po śmierci najbliższego przyjaciela, aby go pomścić - mamy tu do czynienia z dwoma jego cechami., negatywną tj mściwością i pozytywna, tj. lojalnością w przyjaźni.). Po zabiciu Hektora Achilles znieważa jego ostatnią prośbę o uszanowani zwłok i przywiązuje ciało do rydwanu, ciągnąc je po piasku. Należy wiedzieć, że zbezczeszczenie zwłok w starożytności i odmówienie ich wydania rodzinie było najgorszą kara, jaka mogła kogoś spotkać zabitego, bo wykluczała zorganizowanie pogrzebu i , tym samym, zaznania spokoju na drugim świecie. Był to także czyn sprzeczny z obowiązującym wtedy kodeksem rycerskim i Achillesa nic nie może usprawiedliwiać za jego dokonanie.
Wydanie zwłok Hektora Priamowi, dokonane wskutek próśb zrozpaczonego ojca, i uznanie wyrażone wtedy przez Achillesa dla zabitego przeciwnika, pokazuje, że
Właśnie w tym momencie kończy się „Iliada”. Autor nie poświęca uwagi zdobyciu Troi, bo wydaje się to oczywiste po śmierci jej największego obrońcy. Kontynuacją „Iliady” jest „Odyseja”, mówiąca o tułaczce jej tytułowego bohatera, Odyseusza.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty