profil

Wspaniałość świata starożytnego

poleca 87% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Arystoteles Perykles Świątynia Artemidy w Efezie Mauzoleum w Halikarnasie

Dawno temu w starożytności, żył ateński maż stanu Perykles, który w swoich rozważaniach wysunął jakże trafną opinie, powiedział, że „Przyszłe pokolenia będą nas podziwiać tak jak podziwiają nas współcześni”. Okazuje się to prawdą, ponieważ do dziś, choć mamy rok 2002 zachwycamy się starożytną architekturą, rzeźbą, filozofią, i wieloma innymi wynalazkami i odkryciami starożytności.

W II w.p.n.e Antypater z Sydonu stworzył na potrzebę pierwszych turystów listę siedmiu cudów świata, , umieszczone na tej liście dzieła architektury w większości wywodzą się z Grecji. Na liście tej znalazły się wiszące ogrody Seramidy w Babilonie, które zachwycają swym pięknem do dziś, egipskie piramidy, których pochyłe ściany i tysiące korytarzy wprawiają w zdziwienie, posąg Zeusa w Olimpii przedstawiający boga siedzącego na tronie w płaszczu z posągiem Nike w ręce, także świątynię Artemidy w Efezie, mauzoleum w Halikarnasie, które jest pominikem grobowym, a jego jońska kolumnada przykryta jest schodkową piramidą, Kolosa Rodyjskiego, wysokiego na 32m boga Heliosa, i Latarnie morska na wyspie Faros. Tymi dziełami architektury zachwycali się ówcześni ludzie, ale czy my także nie patrzymy na nie z podziwem? Zachwycamy się antycznymi stylami architektonicznymi:jońskim, doryckim, i korynckim, które tak bardzo urozmaiciły proste kolumny, Koloseum amfiteatrze stworzonym na bazie koła, z który przez sześć minut poprzez 80 wejść opuszczała pięćdziesięciotysięczna widownia, teatrami greckimi, w których choć nie było systemu nagłaśniającego ludzie z najbardziej oddalonych rzędów bardzo dobrze słyszeli aktorów, jak również liczne łuki triumfalne i świątynie, które chociaż były ogromne, odznaczały się delikatnością.

Do dziś wspominamy przekonania starożytnych filozofów. Powtarzamy słowa Heraklita, który twierdził, iż „wszystko płynie”(panta rei) i nie da się 2 razy w ten sam sposób wejść do tej samej rzeki, chciał on ukazać przez to stwierdzenie, że czas leci nieubłaganie i nie da się dokładnie skopiować danego momentu, a także innych filozofów, takich jak Sokrates, Platon, Arystoteles, czy seneka. Do dziś powtarzamy takie sentencje jak: „wiem, że nic nie wiem”, czy „ człowiek człowiekowi wilkiem”. Wywodzą się one właśnie ze starożytność, a przełożone z łaciny są dzisiaj ogólnodostępne, i wielokrotnie cytowane. Czytamy teraz także starożytna literaturę, taka jak, np., Antygona Sofoklesa, Iliada, czy Odyseja Homera. Literatura tamta poruszała uniwersalne, ponadczasowe tematy, które intrygują także dziś. Stworzo no także wiele współczesnych książek na temat starożytności, jak np. Quo vadis, Sienkiewicza. Podziwiamy rówiez tamtejszą rzeźbę. Np. posąg Nike, który podziwiać dzisiaj możemy w muzeum w Luwrze

Zachwycamy się także demokracją ateńską, która zapoczątkowała ten rodzaj władzy, i do dziś używamy go w wielu państwach, zarówno w Polsce. Wtedy zapoczątkowano, także organizowane, także teraz olimpiady. Które rozwinęły ducha rywalizacji i były, a także są, wspaniałą rozrywką.

W czasach starożytnych początek miało wiele dziedzin życia, dlatego własnei , tak podziwiamy tamte magiczne czasy kolumn, filozofii i sztuki.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty