profil

Mitologia

poleca 85% 403 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

JAK POWSTAŁ ŚWIAT?
Według mitologii świat powstał z Chaosu. Na początku powstały dwa bóstwa: Uranus – Nie-bo i Gaja – Ziemia, które dały początek wielu pokoleniom bogów.

DZEUS
Bóg nieba. Najwyższy z bogów Greckich. Był panem błyskawic i piorunów.

HERA
Żona Dzeusa, królowa nieba, patronka niewiast.

ATENA
Córka Dzeusa, która przyszła na świat w dość niezwykły sposób, ponieważ wyskoczyła z głowy Dzeusa. Atena była boginią mądrości. Była surowa, niedostępna i silna. Nigdy nie my-ślała o miłości. Bardziej interesowała ją wojna.

APOLLO
Syn Dzeusa i Latony. Był bogiem wyroczni i wróżb. Pan Słońca. Grał na cytrze. Nazywano go Zbawcą, gdyż wspierał ludzi w cierpieniu, ratował z nieszczęścia, odwracał śmierć.

ARTEMIS
Była siostrą Apollina. Nigdy nie myślała o miłości. Była królową lasów. Była dobroczynną boginią. Do nij ludzie modlili się o zdrowie.

HERMES
Syn Dzeusa i Mai. Dzeus uczynił go swoim ambasadorem, posłem i gońcem. Powoli z jego usług zaczęli korzystać inni bogowie. Żaden z bogów nie miał tylu zajęć co on.

HEFAJSTOS
Rzadko chodzi na przyjęcia do Dzeusa. Powszechnie uważany jest za samotnika. Dniem i nocą pracuje w swojej kuźni. Kuje pioruny dla Dzeusa.

AFRODYTA
Nie miała ani ojca, ani matki. Była boginią miłości.

EROS
Do końca nie wiadomo kim on właściwie jest i skąd się wziął. Powszechnie uważa się go za boga miłości.Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta