profil

Dom jako miejsce i wartość

poleca 85% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dom w encyklopediach to “budynek przeznaczony do celów mieszkalnych”, ale czy tylko do tego służy nam dom? Często słyszymy jak ktoś mówi : “nie ma to jak w domu” i uważam, że wypowiadając to zdanie ma na myśli coś więcej, niż tylko przysłowiowe ‘cztery ściany’.
Miejsce naszego zamieszkania jest pewnym rodzajem oazy, bo przecież to właśnie tu wracamy po ciężkim dniu, to właśnie w domu powinniśmy czuć się wolni, od wszelkich zmartwień.
Myślę, że dobrze obraz takiego domu ukazuje Jan Kochanowski, w swoim utworze pt.:” Na dom w Czarnolesie”.
Przedstawiony jest tu wiejski dom, nazywany przez podmiot liryczny ojczyzną. Daje nam to do zrozumienia, że można prowadzić w nim spokojne życie i że to w nim osoba mówiąca czuje się najlepiej. Podmiot liryczny podkreśla znaczenia Boga i to że szczęście jakiego się doznaje w domu, zależy właśnie od stwórcy.
Myślę, że miejsce w którym mieszkamy ma też duży wpływ na to, jak zachowujemy się na zewnątrz np. w stosunku do innych ludzi. Jeśli nasz dom dostarcza nam poczucie bezpieczeństwa i ciepło, jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni w stosunku do świata.
Nie można zapomnieć o tym, że dom to przede wszystkim rodzina, nasi opiekunowie czy rodzeństwo, za czym idzie miłość, poszanowanie prywatności, nauka obcowania z innymi ludźmi czy uczenie się dobrych manier.
Konflikt pokoleń idealnie ukazuje książka pt: “Tango” Sławomira Mrożka.
W rodzinie Stomilów panuje bezład. Mieszkają tu trzy pokolenia i w żaden sposób nie potrafią się porozumieć. Dom wypełniają niepotrzebne już rzeczy np. wózek z dzieciństwa Artura, a on sam zachowuje się jak ‘pan domu’, próbując przywrócić porządek. Odpowiednie będzie tu stwierdzenie: “ Być szczęśliwym w domu to najważniejszy warunek dobrego życia.” Artur nie jest szczęśliwy, z tego jak zachowują się jego współlokatorzy, dlatego planuje gruntowne zmiany, podchodząc do tego nieco filozoficznie.
Uważam, że w encyklopediach należało by zmienić definicję domu, gdyż nie jest to tylko budynek. Osobiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że : “ Dom może zastąpić cały świat”, bo to właśnie w nim czujemy się najlepiej, do niego wracamy, gdy coś nie idzie po naszej myśli i z domu wynosimy najwięcej wartości. Przecież cały świat nigdy nie zastąpi nam domu.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata