profil

Michaś - niedorajda czy bohater? B. Prus "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela".

poleca 85% 126 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Michaś to chlopiec bardzo zagubiony, po smierci ojca, matka liczyła tylko na niego. Musiał się bardzo dużo uczyc aby nie zawieśc matki. A więc był on niedorajdą czy bohaterem ? Na to pytanie postaram się odpowiedziec w poniższej pracy.
Michaś był dzieckiem kochającym, ponieważ bardzo kochał swoją rodzinę. Był gotowy zrobic wsystko by zdobyc uznanie w oczach matki.
Druga jego cechą jest wytrwałośc. Jest on dzieckiem, które zawsze wypełnia swoje obowiązki . Jego kłopotem była nauka, ale nie poddawał się. Gdy do końca nie odrobił lekcji lub ich nie rozumiał potrafił uczyc się całą noc.
Wykazywał się również dojrzałością , za wszelką cenę nie chciał sprawic przykrości matce, nie posyłał jej więc listów z wiadomościami o złych stopniach.
Czuł się Polakiem i irytowało go zachowanie niemieckich nauczycieli , którzy drwili z Polski i jej histori . Buntował się przeciwko nim ale był do cichy bunt ukryty w głębi serca.
Na zachowanie Michasia i jego postępowanie znacznie wpłynęła śmikerc ojca.
Chłopiec nie radząc sobie z emocjami często reagował płaczem. Przykładem takiego zachowania były złe oceny w szkole.
Michaś powinien otwarcie porozmawiac z matką, o tym , że nie radzi sobie z ciężarem obowiązków i nawałem nauki . Czy po takiej rozmowie poczuł by ulgę ?
Moim zdaniem Michaś to bohater bo pomimo swojego młodego wieku , nie chciał ranic uczuc bliskich mu osób. Nie radząc sobie z nauką i emocjami nie poddawał się . Przeżywał dramat przez, który zaczął słabnąc i chorowac a po pewnym czasie zmarł. Jego śmierc uświadamia mi i pokazuję jak mocna jest miłośc dziecka do matki i patrioty do jego ojczyzny.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta