profil

Charakterystyka Bernarda Zygiera

poleca 85% 238 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bernard Zygier był jedną z głównych postaci „Syzyfowych prac” autorstwa Stefana Żeromskiego, pojawiający się dopiero w dalszej części książki. Akcja powieści toczy się w latach siedemdziesiątych XIX wieku tuż po upadku powstania styczniowego. W owym czasie w Polsce przeprowadzana była rusyfikacja, której to młody patriota przeciwstawiał się do tego stopnia iż wyrzucono go z poprzedniej szkoły mieszczącej się w Warszawie. Zygier przyjeżdża do gimnazjum klerykowskiego, gdzie zostaje przydzielony do siódmej klasy.

Bernard był średniego wzrostu, dość krępej budowy. Miał bardzo wyraziste rysy twarzy, dosyć duży nos, a jego oczy przywodziły na myśl wodę – bliżej nieokreślone. Na jego twarzy miał zwyczaj malować się wyraz uprzejmej drwiny, którego ani myślał maskować.

Zygier był dobrym uczniem, nie wspaniałym, ale dobrym. Był stanowczy i miał własne poglądy, których nie bał się głosić. Był patriotą, od zawsze wiedział, że był, jest i będzie Polakiem, i że nic nie jest w stanie tego zmienić. Chłopak nie dawał się złamać rusyfikatorom, czytał wiele zakazanych polskich książek, z których wiele było dziełami Adama Mickiewicza, którego biografię Bernard znał na pamięć. Nawet swoje nazwisko wypowiadał i zapisywał w języku polskim zamiast w rosyjskim jak czynili jego ojciec i dziadek.

W czasie jednej z lekcji języka polskiego, Bernard Zygier wyrecytował „Redutę Ordona”. Był to szok nie tylko dla uczącego w gimnazjum rusyfikatora, ale także dla uczniów, którzy wsłuchiwali się w słowa wymawiane przez nowego ucznia z wielką uwagą. Tym utworem Zygier przekonał uczniów o ich polskości, pozwolił im na nowo ją odkryć, pokochać, tym utworem walczył o Polskę i Polaków. Na tej pamiętnej lekcji wykazał się zarówno odwagą i miłością do ojczyzny jak i ufnością, głupotą. Spodziewał się takiej reakcji po klasie, spodziewał się tego, że ich przekona, a jednak nie mógł mieć o tym pewności. Gdyby o tym doniesiono chłopaka wydalono by i z gimnazjum klerykowskiego.

Słowo od Autorki;
Praca moim zdaniem mało lotna, moja znajomość książki jest mocno średnia. Dziękuję za uwagę. :P

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta