profil

Jan Sebastian Bach

drukuj
poleca 85% 151 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

(1685-1750)

-młode lata-
Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685r. w Eisenach, małym mieście w Turyngii, w środkowych Niemczech. Był ósmym, ostatnim dzieckiem Johanna Ambrosiusa Bacha, muzyka miejscowego i Marii Elizabeth Lammershirt, córki kuśnierza z Erfurtu. Prawie nic nie wiadomo o dzieciństwie Bacha oprócz tego, że około 1692r. w wieku lat 7 zaczął chodzić do lokalnej szkoły łacińskiej. Zaczął także śpiewać w miejscowym kościele, gdzie jego "niezwykle czysto brzmiący dyszkant" przycinał uwagę. Jest prawdopodobne, że ojciec udzielał mu pierwszych lekcji muzyki.
-Chórzysta-
W marcu 1700r. 15-letni Bach opuścił Ohrdruf, bowiem u powiększającej się rodziny Christpoha nie było dla niego miejsca i przeprowadził się Luneburga, 300 km. na północ. Znalazł sobie miejsce w szkole przy klasztorze św. Michała, którą opłacił śpiewaniem w chórze aż do szesnastego roku życia, kiedy jego głos zaczął przechodzić mutację.
-Pierwsza posada Bacha-
W 1702r. w wieku lat 17 Bach zaczął starać się o pierwszą posadę organisty w Sangerhausen. Nie udało mu się jej dostać, lecz w 1703r. został organistą w Neuekirche w Arnstadt,po tym jek doradził organów. Posada była należycie opłacana i zostawiała mu mnóstwo wolnego czasu. Niestety porywczy charakter Bacha sprawił, że nie nadawał się on do pracy z chórzystami.
-Nowe stanowisko-
Gdy Bach zaczął rozglądać się za nową pracą okazało się że jest wolne stanowisko organisty w kościele św. Błażeja w Muhlhausen. Dostał tą pracę . Po otrzymaniu pracy przeniusł się tam i poślubił Marię Barbarę, starszą od niego o 6 miesięcy, która również nosiła nazwisko Bach i była jego daleką kuzynką . Maria urodziła mu siedmioro dzieci i niewątpliwie była największą miłością jego życia.
-wiekopomne dzieła-
Nareszcie Bach odniósł sukces, cieszył się nim i komponował dzieła, które uczyniły go nieśmiertelnym _
toccaty i fugi na organy, kantaty na chór oraz dzieła klawesynowe. Jednakże, gdy w 1716r. książę pominął Bacha przy wyborze następcy zmarłego kapelmistrza, kompozytor zdecydował się opuścić Weimar i przenieść się do Kothen. O zamiarze tym powiadomił księdza Wilhelma Ernesta a sposób dość gwałtowny, za co został wtrącony do aresztu, gdzie spędził cały miesiąc. W grudniu 1717r. wyjechał do Kothen, gdzie rozpoczął pracę kapelmistrza u księcia Leopolda. Tak zaczął się następny rozdział jego muzycznej kariery.
-nowe wyznania-
Lata spędzone w służbie u księcia Leopolda __ także zapalonego muzyka__ okazały się najbardziej owocną epoką w twórczości kompozytora, a wśród dzieł z tego okresu wyróżnić należy osławione Koncerty brandenburskie. W 1720r. podczas jednej z podróży u boku księcia Bach otrzymał informację o nagłej śmierci żony. Szybko jednak znalazł pocieszenie w osobie Anny Magdaleny Wilcken, dwudziestoletniej córki nadwornego trębacza, którą poślubił w grudniu 1721r. Drugie małżeństwo kompozytora okazało się bardzo szczęśliwe. Anna Magdalena wydała na świat 13 dzieci. To dla niej Bach skomponował proste i czarujące utwory na instrumenty klawiszowe, grywane do dzisiaj jako wprawki przez początkujących pianistów. W 1723r. otrzymał propozycję objęcia stanowiska kantora szkoły św. Tomasza w Lipsku, a w 1730r. został mianowany dyrektorem muzyki w Collegium Musicum.
Bach wycofał się z życia publicznego w 1741r. Miarą jego zdobytej w Lipsku pozycji społecznej i materialnej może być liczba kompozycji, które wówczas stworzył. Wymienić należy przede wszystkim wielkie arcydzieła kościelne:
- Pasje wg. św Jana,
- Pasje wg. św mateusza,
- oratorium na Boże Narodzenie,
- Oratorium wielkanocne,
- msze h-moll
Ostatnie lata życia to dla Bacha przede wszystkim walka z postępującą ślepotą. W tym trudnym okresie kompozytor znalazł pociechę wśród swej licznej i uzdolnionej rodziny. Juz niebawem jego czterech synów miało stać się uznanymi, samodzielnymi muzykami i kompozytorami.
Bach zmarł 28 lipca 1750r. Jego muzyka poszła w zapomnienie na 80 lat. Nieliczni kompozytorzy__ m.in. Mozart i Beethoven__ wspominali go z uwielbieniem, ale dopiero Mendelssohn w 1829r. rozpoczął prawdziwą krucjatę na rzecz wskrzeszenia jego muzyki. Od tej pory skromny organista z Turyngii, określany jako najwybitniejszy muzyk wszechczasów i jeden z najbardziej płodnych kompozytorów, został w pełni doceniony przez melomanów całego świata.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
26.5.2011 (17:39)

hehe mi też sie przydała ;>

Typ pracy