profil

Czy kłamstwo małżeństwa z Kamizelki B. Prusa było słuszne???

poleca 83% 1342 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wielu ludzi uważa, że kłamstwo jest czymś złym. Pewnie mają rację, ale nie zawsze, czasem kłamiemy z miłości. Robimy to tylko dla tego, że kochamy drugą osobę i chcemy ją uchronić przed czymś złym. Wtedy takie kłamstwo możemy nazwać kłamstwem dobrym.
Argumentem potwierdzającym moją tezę jest historia dwójki głównych bohaterów noweli B. Prusa pt. Kamizelka. Młode małżeństwo okłamywało się by dać sobie nadzieję. Zataić przed sobą prawdę. Oboje doskonale wiedzieli, że nic to nie da prędzej czy póżniej prawda wyjdzie na jaw. Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dla tego, że wierzy w nie więcej osób. Cytat ten ukazuje nam jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa nadzieja. Wierzymy i mamy nadzieję po to, aby być silniejszym. Aby móc przetrwać chwilę dla nas trudne. Nadzieja jest nasza podporą i otuchą. Potrafimy o wiele więcej osiągnąć wierząc że coś się nam uda. Nawet gdy innym i nam samym wydaje się to niemożliwe. Częściej okłamujemy innych niż samych siebie. Kamizelka B. Prusa pokazuje nam ile miłość i nadzieja na lepsze jutro może zdziałać. Małżeństwo w tej noweli okłamuje się chociaż pewnie oboje wiedzą iż kłamstwo nie jest rozwiązaniem problemu. Oboje mają nadzieję, że jeszcze będzie wszystko w porządku. Wierzą, że dzięki temu, że się kochają to przetrwają nawet chorobę i śmierć ukochanej osoby. Kłamią by być ze sobą dłużej.
Kłamstwo jakie występuje w przypadku bohaterów Kamizelki jest słuszne ponieważ dzięki niemu urzędnik z noweli B. Prusa ma nadzieję że chociaż trochę podtrzyma żonę na duchu. Jego żona wie że będzie zły. Chociaż widzi jaki jest słaby. Okłamuje go skracając pasek kamizelki aby dodać mu otuchy. Okłamywali się, ponieważ się kochali.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta