profil

Ściąga na informatykę

poleca 84% 2883 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Do czego służy Arkusz kalkulacyjny (ang. spreadsheet) — oprogramowanie stosowane do obliczeń tablicowych. Dane ujęte w wierszach i kolumnach mogą być powiązane formułami (wzorami) matematycznymi. Wyniki obliczeń są przedstawiane w różnych formach, także graficznej (diagramy, wykresy). Pierwowzorem tego typu oprogramowania był program VisiCalc. Do najpopularniejszych arkuszy należały Multiplan, Lotus 1-2-3, SuperCalc, Quattro Pro, a obecnie prym wiedzie pakiet MS Excel firmy Microsoft

2. Do czego służy Microsoft Excel (MS Excel) — światowy standard firmy Microsoft w zakresie arkuszy kalkulacyjnych pracujących w środowisku MS Windows. To bardzo rozbudowane narzędzie w zakresie obliczeń numerycznych, statystycznych i prezentacji graficznych (wykresów).
3. Budowa skoroszytu w arkuszu kalkulacyjnym - skoroszyt jest plikiem (typ pliku XLS) w którym pracujesz i przechowujesz dane. Ponieważ każdy skoroszyt może zwierać wiele arkuszy, możesz organizować różne rodzaje powiązanych informacji w pojedynczym pliku. Pojedynczy arkusz składa się z wierszy i kolumn. Na ich przecięciu powstają tzw. komórki w których można umieszczać dane (tekst, liczby, daty, godziny, wzory arytmetyczne, obrazki). Linie widoczne na ekranie nie są bokami ramki, lecz siatką ułatwiającą poruszanie się po arkuszu. Kolumny są oznaczone literami (od A do IV, razem 256 kolumn), a wiersze są oznaczone liczbami (od 1 do 65536). Aby odwołać się do komórki, należy wprowadzić literę kolumny, a po niej numer wiersza. Na przykład D50 stanowi odwołanie do komórki w przecięciu kolumny D i wiersza 50.
4. Do czego służy funkcja Suma Oblicza sumę argumentów. Jest to domyślna funkcja dla danych numerycznych. Dodaje wszystkie liczby znajdujące się w zakresie komórek. SUMA(liczba1;liczba2;...) Funkcja zlicza liczby, wartości logiczne i tekstowe reprezentacje liczb, które zostały wpisane bezpośrednio na listę argumentów. Jeśli argument jest tablicą lub odwołaniem, sumowane są tylko liczby umieszczone w tej tablicy lub odwołaniu. Puste komórki, wartości logiczne, tekst lub wartości błędów, zawarte w tablicy lub w odwołaniu, są pomijane. Argumenty, które są wartościami błędów, albo tekst, którego nie można przekształcić, powodują występowanie błędów.
5. Do czego służy funkcja JEŻELI Zwraca jedną wartość, jeśli podany argument zostanie oszacowany jako PRAWDA, albo inną wartość, jeśli argument zostanie oszacowany jako FAŁSZ. Funkcję JEŻELI należy stosować do przeprowadzania testów logicznych na wartościach i formułach. Aby konstruować bardziej skomplikowane testy, można zagnieżdżać do siedmiu funkcji JEŻELI, używając je jako argumenty wartość_jeżeli_prawda i wartość_jeżeli_fałsz.
6. Wymień 3 przykłady praktycznego zastosowania arkusza kalkulacyjnego.
- usprawnia żmudne obliczenia, bowiem pozwala on na bezpośrednie zapisywanie na ekranie monitora wzorów, według których wykonywane są obliczenia, na bieżąco wyświetlając wyniki.
- w ławy i prosty sposób pozwala sporządzić comiesięczne dokumenty jak zestawienia, karty czasu pracy, amortyzacje, faktury czy bilanse oraz sporządzić niezbędne formularze i wydruki a także za jego pomocą można poprowadzić domowy budżet, rozwiązać zadanie domowe z matematyki lub fizyki, a nawet skatalogować kolekcję płyt kompaktowych,
- do złożonych obliczeń naukowych, a dzięki modułom rozszerzającym do analiz finansowych;
- pozwala wprowadzać do komórek arkusza następujące formaty danych: ogólne, tekstowe, liczbowe, walutowe, księgowe, procentowe, ułamkowe, naukowe, data, czas, co przyspiesza i usprawnia pracę.

7. Na czym polega Adresowanie względne (z angielskiego relative addressing), adresowanie względem aktualnej wartości licznika rozkazów, stosowane w rozkazach skoków, pozwalające zaoszczędzić etykiet w asemblerze przy skokach na odległość kilku rozkazów.

8. Na czym polega Adresowanie bezwzględne, adresowanie absolutne (absolute addressing),
1) korzystanie z adresów bezwzględnych;
2) Adresowanie bezpośrednie, adresowanie bezwzględne, adresowanie absolutne (direct addressing, immediate addressing, absolute addressing), sposób adresowania, w którym adres argumentu rozkazu znajduje się wprost w części adresowej rozkazu.

9. W jakim programie pakietu Microsoft Office można wykonać prezentację multimedialną (pokaz slajdów)
W programie Microsoft Power Point
10. Jakie możliwości tkwią w programie Microsoft Power Point
- Tworzenie profesjonalnych prezentacji z wykorzystaniem rysunków, autokształtów i napisów WordArt do tworzenia efektów graficznych;
- Tworzenie nietypowych schematów organizacyjnych i wykresów, wzbogacanie grafiki animacją oraz korzystanie z wbudowanych szablonów prezentacji i tworzenie własnych szablonów;
- Tworzenie nietypowych pokazów z narracją i z podkładem muzycznym oraz nagrywanie makropoleceń i przypisywanie ich do przycisków narzędziowych;
- Możliwość użycia gotowych szablonów lub stworzenia własnych projektów z użyciem wykresów, diagramów, grafiki, tekstu i łączy, aby stworzyć interesujące prezentacje w sieci Web;
- Możliwość użycia animacji slajdów, efektów przejścia, dźwięków i filmów, aby wzbogacić i ożywić prezentacje
– Możliwość udostępnienia swoich prezentacji innym przez sieć Web lub na płytach CD.
11. Wyjaśnij pojęcie Społeczeństwo informacyjne (ang. information society) — wizja społeczeństwa funkcjonującego w ramach globalnej sieci komputerowej, które komunikuje się we wszystkich aspektach życia ekonomicznego, społecznego i politycznego poprzez masowe stosowanie technologii informatycznej i usług telekomunikacyjnych. To kolejny etap rozwoju społecznego po społeczeństwie przemysłowym.

12. Cechy charakterystyczne społeczeństwa informacyjnego.
Wysoko rozwinięty sektor usług przede wszystkim usług nowoczesnych (bankowość, tel. kom., informatyka, badania i rozwój oraz zarządzanie. Powszechny dostęp wszystkich ludzi do podstawowego zakresu techniki komunikacyjnej i informacyjnej, otwarta sieć, czyli nieskrępowany dostęp do sieci wszystkich operatorów i usługodawców, zdolność wzajemnego łączenia się i przetwarzania danych, kompatybilność i zdolność współpracy wszelkiej techniki umożliwiająca pełen kontakt bez względu na miejsce pobytu ludzi, stworzenie warunków dla konkurencji w tej dziedzinie.
Społeczeństwo cechujące się dominującym znaczeniem informacji i skłonnością do posługiwania się środkami elektronicznymi. W takim społeczeństwie rozbudowuje się globalną sieć informacyjną umożliwiającą natychmiastową łączność, która zapewnia szybkość komunikowania się i łatwy dostęp do informacji, co stwarza nowe ilościowo i jakościowo stosunki międzyludzkie zarówno w życiu codziennym jak i w gospodarce. Przyjmuje się, że społeczeństwem informacyjnym staje się kraj, który ponad połowę swego dochodu uzyskuje ze sprzedaży informacji.

13. Do czego służy Microsoft Outlook (MS Outlook) — program firmy Microsoft zaliczany do kategorii menedżera informacji osobistych (PIM), usprawniający obsługę poczty elektronicznej, terminarza i bazy adresowej. Stanowi element pakietu MS Office. To program wspomagający zarządzanie informacją we własnym warsztacie pracy.

14. Do czego służy Microsoft Access (MS Access) — to najpopularniejsza w zastosowaniach biurowych baza danych system bazy danych opracowany przez firmę Microsoft, przeznaczony do pracy w systemie MS Windows. Stanowi on składnik pakietu biurowego MS Office w wersji Professional.

Microsoft Office (MS Office) — pakiet biurowy opracowany przez firmę Microsoft. W zależności od wersji (np. Office 2000/XP) w jego skład wchodzą: baza danych (Access), edytor tekstu (Word), arkusz kalkulacyjny (Excel), grafika prezentacyjna (PowerPoint), menedżer informacji osobistych (Outlook). W najnowszej wersji występuje m.in. funkcja rozpoznawania mowy (jako interfejsu zintegrowanego) oraz wsparcie formatu XML. Pakiet ten stanowi światowy standard w zakresie oprogramowania biurowego i stosowany jest przez ponad 70% użytkowników mikrokomputerów klasy PC.
Microsoft Word (MS Word) — edytor tekstu pracujący (we wcześniejszych wersjach) w środowisku systemów operacyjnych MS-DOS, OS/2 oraz MS Windows. W nowszych wersjach stał się światowym standardem tej klasy oprogramowania dla środowiska graficznego, stanowiąc składową pakietu MS Office firmy Microsoft.

15. Wyjaśnij definicję „Relacyjna baza danych” (ang. RDB — Relational Database) — (AMG. DATABASE) – Zbiór danych w postaci tabel połączonych relacjami. Relacyjna baza danych to system zarządzania bazą danych umożliwiający tworzenie relacyjnych modeli danych: związki między danymi opierają się na wspólnym dla kilku plików polu kluczowym. Teoretyczny model tej bazy opracował w roku 1970 E. F. Codd. Przykładami takich baz są: Ingres, Oracle.

16. Wymień typy (rodzaje) danych. Dane (ang. data) — informacje przedstawione w sposób wygodny do przesyłania i przetwarzania, ujmowane na nośniku danych lub w pamięci komputera. Organizowane są w oddzielne pliki lub bazy danych. Rozróżniamy:
Typ znakowy (tekstowy) (ang. text data) — dana może zawierać tylko wartości znaków pisarskich. To dane złożone ze znaków kodu komputerowego przedstawione w postaci kodu ASCII lub Unikodu.
Typ liczbowy (numeryczny) (ang. number/numeric data) — dana może przechowywaćtylko typ liczbowy. Dane tekstowe, w których przeważają liczby, np. notowania giełdowe, wykazy kont bankowych, księgi handlowe, rejestry cen, indeksy towarów itp.
Typ logiczny (Logical) – dana może zawierać tylko duże wartości prwda – fałsz albo tak – nie.
Typ data (Date) – może przyjmować tylko postać daty i czasu.
Typ alfanumeryczny (Alfanumeric) – dana może przyjmować wartości znaków ACS II.
Typ walutowy (Currency) – dana może przyjmować wartości liczbowe wraz z symbolem waluty.
Typ notatnikowy (Memo) – dana może być oddzielnym zbiorem tekstowym służącym do przechowyw dowolnych opisów.
Typ binarny (Binary).
Typ graficzny (Graphics) – przechowuje grafikę np. rysunki.
Typ obiektowy - dana przechowuje obiekty do których dostęp dokonuje się za pomocą techniki OLE. (OBJECT,LINKINK,AND,EMBLEDING)
Typ masowy (ang. bulk data, mass data) — 1. Dane mogące przyrastać nieograniczenie, dla których pamięć jest rezerwowana dynamicznie. 2. Dane występujące w bardzo dużych ilościach, rzędu gigabajtów (GB) i terabajtów (TB), np. w zakresie ewidencji ludności czy rozliczeń billingowych.

17. Na czym polega znakowa forma zapisu informacji (rozumiana jako rodzaj danej)
Znakowy Tryb tekstowy (ang. text mode) — dana może zawierać tylko wartości znaków pisarskich. Podstawowy tryb pracy komputerów lub drukarek. Pozwala wyświetlać lub drukować (ograniczony na ogół do kilkuset) zbiór znaków o ściśle określonej wielkości i kształcie. Parametry obrazu tekstowego mogą być różne w zależności od urządzenia generującego obraz (drukarki, monitora, karty graficznej), systemu operacyjnego i wybranego trybu tekstowego.

18. Na czym polega liczbowa forma zapisu informacji (rozumiana jako rodzaj danej)
Liczbowy System pozycyjny (ang. positional system, number system) — Dana może przechowywać tylko typ liczbowy. Sposób zapisywania liczb z wykorzystaniem cyfr z niewielkiego zbioru, które zapisywane obok siebie interpretuje się jako iloczyn liczb reprezentowanych przez poszczególne cyfry i potęg liczby naturalnej, nazywanej podstawą systemu. W odniesieniu do zapisów komputerowych wykorzystywane są głównie systemy o podstawie: 2 (binarny, dwójkowy), 8 (ósemkowy) i 16 (szesnastkowy); dwa ostatnie wywodzą się bezpośrednio z systemu dwójkowego.



19. Na czym polega logiczna forma zapisu informacji (rozumiana jako rodzaj danej)
Typ boolowski, typ logiczny (angielskie Boolean type, logical type), Dana może zawierać tylko duże wartości prawda-fałsz, tak-nie. Elementarny typ danych, znajdujący odzwierciedlenie w rozkazach maszynowych i realizowany w większości języków programowania wysokiego poziomu, reprezentowany przez dwie wartości logiczne (boolowskie): (prawda-fałsz) true i false oraz wykonywane na nich operacje logiczne. W językach nie zawierających typu boolowskiego (np. język C) przyjmuje się odpowiedniości arytmetyczne: wyrażenie jest spełnione jeśli ma wartość różną od zera i niespełnione gdy jego wartość =0.

20. Na czym polega notatnikowy typ (rodzaj) danej – dana może być oddzielnym zbiorem tekstowym służącym do przechowywania dowolnych opisów.

21. Na czym polega graficzny typ (rodzaj) danej - rysunek, fotografię lub tekst w którymś z licznych formatów plików graficznych, np. w formacie JPG, BMP, PCX lub GIF.

22. Na czym polega obiektowy typ (rodzaj) danej Model obiektowy danych (ang. object data model) — Dana przechowuje obiekty do których dostęp dokonuje się za pomocą techniki OLE. (OBJECT,LINKINK,AND,EMBLEDING).Model danych zbudowany zgodnie z kanonami programowania obiektowego, tj. operujący abstrakcyjnymi typami danych, zagnieżdżonymi relacjami, klasami i dziedziczeniem.

23. Wymień podstawowe komponenty zintegrowanego systemu baz danych
(Tabele, Kwerendy, Formularze, Raporty, Dodatkowe: Makrodefinicje, Moduły)
zestaw programów i języków umożliwiających przechowywanie i prze¬twarzanie dużych zbiorów danych zorganizowanych w bazie danych. najbardziej merytorycznie i technologicznie zaawansowana klasa systemów informatycznych wspomagających zarządzanie w przedsiębiorstwach i instytucjach z wykorzystaniem rozwiązań ERP. Optymalizuje procesy zarówno wewnętrzne, jak i zachodzące w najbliższym otoczeniu poprzez oferowanie gotowych narzędzi, pozwalających zautomatyzować wymianę danych z kooperantami w całym łańcuchu logistycznym. Głównymi cechami są: kompleksowość funkcjonalna, integracja danych i procedur, elastyczność funkcjonalna i strukturalna, zaawansowanie merytoryczne i technologiczne oraz otwartość. Wśród tendencji rozwojowych należy wskazać: szerszy zakres usług biznesowych (np. CRM, ERM, PRM, SCM), pełniejsze wykorzystanie technologii internetowych w realizacji idei e-biznesu.
Tabele – przechowują dane. Gdy jest ich wiele wówczas występują między nimi powiązania (relacje),
Kwerendy (in. zapytania) - struktura danych w postaci filtru bazy danych służąca do jej analizowania, przeglądania i modyfikowania. Wyróżniamy kwerendy: aktualizujące, usuwające, krzyżowe i wiele in.
Formularze – wyświetlany na ekranie zbiór rubryk (pól), które można wypełniać tak samo jak dokumenty tradycyjne (papierowe). Podczas wprowadzania danych do formularza można je poprawiać, ponieważ każde pole formularza zachowuje się jak miniaturowy edytor ekranowy. Wypełniony formularz zapamiętuje się zazwyczaj jako rekord bazy danych. Formularze służą do wprowadzania danych, ich przeglądania, można je wydrukować i pełnią wtedy rolę druków do wypełniania ręcznego.
Raporty – tworzy się je w celu wydrukowania określonych informacji. Mogą dotyczyć informacji zbiorowych (sumaryczne), oraz informacji o określonych grupach danych (szczegółowe). W raportach można dokonać różnmych obliczeń, podsumowań itp.
Dodatkowe: Makrodefinicja – to zapisane pewne sekwencje poleceń. Wywołanie makrodefinicji powoduje automatyczne wykonanie tych czynności.
Moduły – wykorzystywane do przechowywania zbiorów procedur i funkcji języka Visual Basic. Modułu nie można uruchomić. Uruchomić można procedury przechowywane w modułach.

24. Co to jest Kwerenda — struktura danych w postaci filtru bazy danych służąca do jej analizowania, przeglądania i modyfikowania. Wyróżniamy kwerendy: aktualizujące, usuwające, krzyżowe i wiele in.

25. Co to jest Makrodefinicja (z angielskiego macro definition), to zapisane pewne sekwencje poleceń. Wywołanie makrodefinicji powoduje automatyczne wykonanie tych czynności. Definicja przetwarzana przez makrogenerator, której człon definiujący i człon definiowany są napisami. Na przykład zdanie “Niech A oznacza B.” może być makrodefinicją, na podstawie której program-makrogenerator zastąpi wszystkie napisy “A” napisami “B”. Operacja zastępowania (replace) wykonywana powszechnie przez edytory tekstu jest przykładem prostej makrodefinicji.
Edytory i arkusze kalkulacyjne umożliwiają na ogół opatrywanie skrótową nazwą ciągu operacji klawiszowych, co też jest rodzajem makrodefinicji. Złożone makrodefinicji mogą być zaopatrywane w instrukcje strukturalne; tego rodzaju makrodefinicje są przetwarzane przez języki poleceń systemów operacyjnych (nazywają się wówczas skryptami, scenariuszami, plikami wsadowymi).

26. Co to jest Formularz, wyświetlany na ekranie zbiór rubryk (pól), które można wypełniać tak samo jak dokumenty tradycyjne (papierowe). Podczas wprowadzania danych do formularza można je poprawiać, ponieważ każde pole formularza zachowuje się jak miniaturowy edytor ekranowy. Wypełniony formularz zapamiętuje się zazwyczaj jako rekord bazy danych. Formularze służą do wprowadzania danych, ich przeglądania, można je wydrukować i pełnią wtedy rolę druków do wypełniania ręcznego.

27. Do czego służy Korespondencja seryjna (ang. merge printing) — funkcja edytora tekstu umożliwiająca drukowanie pojedynczego dokumentu w wielu egzemplarzach, z których każdy różni się tylko określonymi parametrami, np. adresami pobieranymi z bazy danych.




28. Na czym polega Grafika wektorowa (ang. vector graphics) — Istotą jest zapamiętanie modelu matematycznego obrazu składającego się z zestawu obiektów, która mają określone cechy oraz wzajemnego ich położenia. Grafika wektorowa to technika tworzenia obrazów komputerowych na podstawie logicznych zbiorów punktów ekranowych, czyli obiektów graficznych (np. odcinki, łuki, okręgi, elipsy i inne figury) oraz ich kombinacji. W kategoriach tych obiektów mieszczą się też wzory wypełnień zamkniętych konturów, sposoby cieniowania i inne atrybuty elementów rysunku. Obraz tak generowany zostaje, więc w pewien sposób zaprogramowany i zajmuje mniej miejsca niż przechowywanie wszystkich pikseli gotowego obrazu. Możliwe jest skalowanie obrazu bez pogarszania jego jakości.

29. Wyjaśnij pojęcie Mapa bitowa (ang. bitmap) — 1. Wektor złożony z bitów, stosowany do odwzorowywania dwóch możliwości odnoszących się do dużej liczby jednostek informacji, np. do określania, czy blok dyskowy jest zajęty. 2. Format cyfrowego reprezentowania obrazów, które tworzą regularnie położone obok siebie punkty (piksele) o różnych kolorach lub odcieniach szarości. Istotą tego modelu jest zapamiętanie położenia oraz numeru koloru każdego z punktów zwanych pikselami składających się na obraz.

30. Wymień najpopularniejsze formaty map bitowych:
*.bmp – zapamiętuje mapę bitową w trybach 1,4,8,24 bitów na piksel. Format stosunkowo mało wydajny, jednak prosty w interpretacji;
*.tif – Elastyczny format umożliwiający zapis w różnych trybach, od monochromatycznych do 24-bitowych. Warto go powszechnie stosować, np. przy skanowaniu obrazów;
*.pcx – Popularny, choć stary format uwzględniający kompresję grafiki;
*.gif – Umożliwia efektywne zapisywanie plików w 256 kolorach. Stosowany często jako zapis grafiki w Internecie. Umożliwia zachowanie i automatyczne wyświetlanie animowanych obrazów.
*.jpg – Format pozwalający na bardzo efektywną kompresję plików. Pozwala dobierać stopień kompresji, który bmoże powodować utratę jakości. Często stosowany w serwisach www.
*.pdf – Format pozwalający na graficzną prezentację dokumentów zawierających tekst z elementami graficznymi. Podstawowe znaczenie dotyczy wspomagania prezentacji takich dokumentów na ekranie monitora.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 15 minut