profil

Czy nieodpowiedzialność przynosi w życiu same kłopoty?

poleca 85% 157 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na początku warto by zastanowić się nad tym, czym jest nieodpowiedzialność. Po wielu przemyśleniach doszedłem do wniosku, iż nieodpowiedzialnością nazywamy brak refleksji nad konsekwencją własnych uczynków. Osoba nieodpowiedzialna często podejmuje się rzeczy, których potem nie jest wstanie spełnić. Z tego tytułu znajomi osoby nieodpowiedzialnej przez jej działanie często są pokrzywdzone, lub czują się oszukane.
Znam sytuację, w której osoba nieodpowiedzialna obiecała pożyczyć znajomym elegancki samochód, aby mogli nim pojechać do ślubu. Wszystko szło świetnie, młoda para miała zagwarantowany odpowiedni samochód i nie spodziewali się już żadnych niespodzianek. Wieczorem, dzień przed ślubem narzeczeni dowiedzieli się, iż obiecany samochód nie będzie im pożyczony. Na gwałt musieli załatwiać nowy samochód, a pech sprawił, że dostępny był tylko czarny – tak jak na pogrzeb. Krąży plotka, iż to przyniosło im pecha, gdyż po roku się rozwiedli.
Kolejny przykład występuje w książce czytanej obecnie przeze mnie pod tytułem „Tomek w Krainie Kangurów”. Podczas rejsu do Australii rozpętał się sztorm, który uszkodził iluminator w pomieszczeniu, gdzie przewożony był tygrys bengalski. Załoga musiała przenieść go do innego pomieszczenia, gdyż tam nalała się woda. Podczas przenoszenia ktoś przez nieuwagę niedopilnował zamknięcia klatki, przez co tygrys się uwolnił. Poprzez to uchybienie cała załoga została narażona na niebezpieczeństwo. Gdyby nie Tomek, który zastrzelił tygrysa, czym obronił pana Smugę niewiadomo jak by się to wszystko dalej potoczyło
Innym przykładem, nieodpowiedzialności, znanym z filmu opartego na faktach, jest katastrofa statku Tytanic. Kapitan statku zachęcany przez dziennikarzy płynął z maksymalną prędkością, aby dopłynąć do celu dzień przed terminem. Za duża prędkość spowodowała, iż statek nie zdążył wyminąć góry lodowej, przez co zderzył się z nią i zatonął. Z kolei konstruktorzy statku byli tak bardzo przekonani, iż jest on niezatapialny, że nie zaopatrzyli go w wystarczającą ilość szalup ratunkowych. Rezultatem tej nieodpowiedzialności była śmierć wielu ludzi w lodowatych wodach oceanu atlantyckiego.
W rzadkich przypadkach jednak nieodpowiedzialności może przynieść korzyść, gdyż osoba nieodpowiedzialna potrafi podjąć się bardzo ryzykownych działań, które czasem skutkują sukcesem. Np. osoba taka może sprzedać własne mieszkanie i całą sumę przeznaczyć na obstawienie jednego numeru na ruletce w kasynie i wygrać. Lecz nie polecam tego typu rozwiązań.
Jak widać w powyższych przykładach nieodpowiedzialność potrafi spowodować wiele szkód, czasem nawet doprowadzić do śmierci wielu osób. W bardzo rzadkich przypadkach, może przynieść korzyść, lecz są one tak ryzykowne, że w życiu dużo więcej korzyści przyniesie bycie odpowiedzialnym.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Formy wypowiedzi