profil

„Dlaczego wnętrzu Ziemi przypisywano zawsze tak duże i najczęściej mroczne znaczenie?”

poleca 85% 207 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Człowiek stanął już na Księżycu, specjalne kapsuły pozwoliły na odkrycie wielu tajemnic, jakie kryją oceany, a sondy kosmiczne dotarły do granic Układu Słonecznego. A co z wnętrzem Ziemi? Temat zakłada, że podziemie jest kojarzone z czymś antagonistycznym, złym, ale też bardzo istotnym i znaczącym. Jakie okoliczności mają wpływ na taką opinię? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie następującymi argumentami.
Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę fakt, że jest to nieznany obszar. Podziemie to tajemnica, zagadka. Nie mamy z nim do czynienia na co dzień, aktualnie niewiele się o nim mówi, nie jest tematem cieszącym się szczególną popularnością. W szczególności ta niewiedza jest powodem kojarzenia podziemia z czymś strasznym. Człowiek nie zna wnętrza Ziemi, więc zakłada, że jest mroczne, budzące grozę, czy przerażające.
Tradycją jest przekazywanie z pokolenia na pokolenie mitów i opowiadań. Grecy i Rzymianie wierzyli, że pod ziemią znajduje się Hades, cuchnące siarką piekło, do którego trafiają wszystkie dusze. Jeśli chcą dostać się do świata umarłych, muszą przepłynąć rzeki: boleści, lamentu i zapomnienia. Jest to możliwe jedynie, gdy poprosi się o pomoc Charona, syna Nocy, który pomaga pod warunkiem, że ma się czym zapłacić. W innym wypadku dusza zostaje, aby błąkać się przez wieczność wśród różnych postaci, między innymi Smutku, Starości, Niezgody i Nędzy. Dlatego wnętrzu Ziemi przypisywano tak duże znaczenie.
Fragment wspomnień Barbary Labudy ma nazwę „Podziemie”, ale w przeciwieństwie do poprzednich tłumaczeń tego słowa, tytuł odnosi się do działalności opozycyjnej. Działaczka „Solidarności” wspomina aresztowania mężczyzn, które przyczyniły się do powstania strajków we wrocławskich zakładach pracy. Po pacyfikacji protestów przez ZOMO, opozycjoniści zaczęli tworzyć pierwsze struktury podziemne, które powołały własne radio i zbierały pieniądze dla represjonowanych. W przypadku polityki podziemie to aktywność spiskowa dążąca do przeciwstawienia się oficjalnej władzy państwowej.
Podsumowując, wnętrze Ziemi może być dla człowieka tym, co czeka ich po śmierci, może też mieć naukową definicję potwierdzoną przez specjalistów. W dyplomatycznych okolicznościach podziemie skojarzy się z opozycją, sprzeciwem, często ze schronieniem. Myślę, że każdy ma swoje zdanie na ten temat, a opinia dotycząca Hadesu jest rezultatem tradycji wpajanej przez kulturę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy