profil

Cierpienie Niezawinione - Jakie postawy przyjmują wobec niego ludzie ?

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cierpienie Niezawinione - Jakie postawy przyjmują wobec niego ludzie ?

Cierpienie jest uczuciem od zawsze związanym z człowiekiem tak jak miłość strach lub zazdrość - jest nieodzownym elementem naszego zycia. Na ścieżce życia napotykamy je wielokrotnie, niekiedy dostrzegamy je już z daleka, innym razem niespodziewanie wyłania się zza zakrętu. Zawsze dotyka nas w nieodpowiednim momencie. Istnieją różne rodzaje cierpienia. Jedne wymagają od nas więcej samozaparcia i pokory, inne mniej. Jednak wszystkie są na swój sposób trudne i niezrozumiałe. Przyczyny cierpien są różnorakie - cierpimy z powodu choroby, bólu, samotności, niespełnionej miłości, stracie kogos bliskiego itd. Lecz jeden rodzaj cierpienia jest dla człowieka najdotkliwszy - cierpienie, na które nie zasłużył, czyli cierpienie niezawinione. Obserwujemy je na codzień na ulicy, w telewizji lub czytamy o nim w literaturze, która od wieków ukazuje swych bohaterów cierpiących oraz przeżywających tragedie ,w każdej bowiem epoce cierpienie ludzkie , ból fizyczny oraz psychiczny towarzyszyły człowiekowi w codziennym życiu.
Przykładem może być tutaj niewątpliwie postać biblijna - Hiob. Był on prostym bogobojnym człowiekiem , możliwe ze zbyt dobrym , poniewaz to własnie sprowadziło na niego cierpienie. Ktoś może zapytać jak to możliwe ? Wszystko zaczęło się od zakładu Boga z Szatanem. Diabeł chciał pokazać, iż Hiob odwróci się od Boga po zesłaniu na niego cierpienia, na które niczym sobie nie zasłuzył. Hiob traci wszystko (dobytek, zdrowie, dzieci) oprócz życia i wiary. Namawiany przez przyjaciół, aby przyznał się do winy, Hiob znalazł się w impasie, ponieważ nic w życiu nie przewinił, a jedyne co mu zostało to wiara w Boga, w którym pokładał nadzieję i siłę , by znosić cierpienie. Zrobił coś, co uczyniłby tylko prawdziwy chrześcijanin- rozebrał się i wypowiedział słowa : ,, Nagi wyszedłem z łona matki i nagi tam wrócę. Dał Pan i zabrał Pan. Niech będzie imię Pańsk...
.
Prometeusz - heros, który według mitologii ulepił człowieka, lecz ten był słaby, nie umiał walczyć z otaczającym światem, był bezradny. Prometeusz postanowił pomóc ludziom, dlatego wykradł dla nich ogień boski. Postępek ten rozgniewał Zeusa, który skazał go na wieczne męczarnie. Sprzeciw wobec boskich zasad, pociągną za sobą korzyści dla człowieka, który aż do dzisiaj używają ognia podarowanego im przez Prometeusza.
Niw-boska komedia" - Hrabia Henryk - Występuje w obronie wiary i tradycji. Ma świadomość, że szlachta z arystokracją nie mają już żadnego znaczenia. Hrabia broni swojej klasy społecznej. Jego sprzeciw skierowany był wobec marzeń, rzeczywistości i uczuć.
Hrabia trwa w świecie fantazji oraz wyobrażeń. Miesza realność z poezją, staje się ofiarą Diabła zsyłającego nań trzy duchy: romantyczną kochankę, rozgłos oraz naturę. Każda z nich jest obiektem marzeń, kierunkiem dążenia Hrabiego, stanowią dla niego doskonałość. Hrabia nie umie być dobrym mężem ani ojcem, jest zafascynowany jedynie własnymi marzeniami, a nie rzeczywistością, małżeństwo nie ma dla niego znaczenia. Opuszcza żonę z synem i podąża za kobietą ze swojej wyobraźni.
Jan Kochanowski "Treny" - stanowią wyraz buntu przeciwko okrutnemu życiu, przez które traci dziecko, wobec Boga ustanawiającego niesprawiedliwe prawa dotyczące życia oraz śmierci. Kochanowski, iż przez zgon jego dziecka, Stwórca zaburzył ład świata, stale zarzuca mu niesprawiedliwość. Waha się pomiędzy zgodą na Boską wolę a walką przeciw niej. Jest jednak świadomy, iż taka walka z Bogiem, nie może przynieść zwycięstwa, gdyż nie można zmienić dokonanych wydarzeń. Tren X jest wyrazem bluźnierstwa wobec Boga, poeta powątpiewa w jego obecność. Po czasie jednak, Kochanowski zaczyna rozumieć, iż jedyny ratunek stanowi jedynie głęboka wiara.
Część IV,III "Dziadów" A. Mickiewicza. Gustaw oraz Konrad. Bohater IV cz. "Dziadów" - Gustaw, nie potrafi zrozumieć, że jego Ukochana go nie kocha. Sprzeciw wobec losu, prowadzi go do śmierci samobójczej. Z romantycznego kochanka, przeistacza się w patriotę. Przez to powstaje Konrad - bohater III części "Dziadów": "Gustaw zmarł 1 XI 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 XI 1823 r." "Wielka Improwizacja" przedstawia jego bunt oraz bluźnierstwa skierowane wobec Boga, Konrad domaga się od Niego "rządu dusz" oraz władzy nad światem. Sprzeciwia się wobec panującemu złu, jest pewien, iż byłby najlepszym przywódcą narodu w drodze do wyzwolenia
ZAKOŃCZENIE
zestawienie wniosków dotyczących buntu.
Temat buntu, to w literaturze kwestia nie do wyczerpania, można na ten temat mówić bez końca. Z przedstawionych wcześniej przykładów zachowań, można wnioskować, że ludzie buntowali się na świecie od zarania dziejów. Robili to, ponieważ otaczająca ich rzeczywistość nie była dla nich dostatecznie dobra, natomiast zasady, wskazujące odpowiedni sposób postępowania, okazały się niezadowalające. Przypuszczalnie człowiek nie zaprzestanie buntowania, gdyż nigdy nie będzie tak, że każdy będzie ze wszystkiego zadowolony. Człowiek zawsze dostrzeże obok siebie coś, przeciw czemu podniesie głos buntu.
Wnioski:
Wszelki sprzeciw jest powodem rozwoju człowieka, dzięki temu, że się buntuje, tworzy coś nowego, podąża do przodu, chce zmian, jest aktywny. Główną przyczyną protestów jest chęć poprawienia swojego życia. Mimo, iż wielu buntujących się nie zrealizuje swoich zamierzeń, kiedyś pojawi się ktoś, kto będzie kontynuatorem działań poprzedników i w końcu urzeczywistni ich dążenia. Można przypuszczać, że ten "Ktoś" odmieni życie ludzi lub odkryje coś wielkiego, dzięki czemu wszyscy będą szczęśliwi. Albert Camus powiedział : "Aby istnieć, człowiek musi się buntować", a to stanowi największą siłę napędzającą człowieka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty