profil

Klasyfikacja silników prądu stałego

drukuj
satysfakcja 60 % 32 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Klasyfikacja silników pradu stalego

SILNIK BOCZNIKOWY jest to silnik elektrycznego prądu stałego, w którym uzwojenie wzbudzenia jest połączone równolegle (bocznikowo) z uzwojeniem twornika. Silniki bocznikowe są stosowane w napędach o regulowanej prędkości obrotowej np. w napedach obrabiarek czy pomp.

SILNIK SZEREGOWY jest znany takze jako silnik elektrtryczny komutatorowy prądu stałego lub przemiennego, w którym uzwojenie wzbudzenia jest połączone szeregowo z uzwojeniem twornika. Stosowany w trakcji elektycznych dźwignicach, jako rozrusznik w samochodzie czy tez w sprzęcie gospodarstwa domowego.
Silniki szeregowe sa tez znane jako silniki uniwersalne poniewaz jako jedyny silnik szczeregowy moze byc zasilany pradem przemiennym. I dlatego znalazl swoje zastosowanie w gospodarstwach domowych, robiac jako misker, suszarka czy tez odkurzacz.

SILNIK BOCZNIKOWO - SZCZEREGOWY jest to silnik elektryczny prądu stałego z równoległym uzwojeniem głównym i szeregowym uzwojeniem pomocniczym, ale jest takze polaczony z uzwojeniem twornika w sposob mieszany. Jedna czesc jest polaczona szczeregowo a druga czesc rownolegle. Jego szczegolna zaleta jest to, ze ma duzy moment obrotowy i zaleznosc predkosci obrotowej. Jest on stosowany do dzwigow, walcarek czy tez pras poniewaz jest on silnikiem duzej mocy i jest on stosowany tam gdzie wystapuje rozroch.

SILNIK PRADU STALEGO OBCOWZBUDNY ma stale magnesy i jest silnikiem pradu stalego. Stosowany jest glownie w napedach, które wymagaja regulacji predkosci. Jest on z osobnym uzwojeniem wzbudzenia w stojanie zasilanym. Ma on oddzielne zrodlo zasialania niz obwod twornika.

SILNIK PRADU STALEGO SAMOWZBUDNY jest to silnik z elektromagnesem w stojanie, który moze miec polaczone uzwojenia wirnika i stojana rownolegle (bocznikowo), szeregowo lub mieszanie. Rózny sposob podlaczenia okresla zawsze dawny rodzaj silnika.

SILNIK MOCY ULAMKOWEJ LUB MIKROSILNIK jest to stosunek mocy miedzy najwiekszymi i najmniejszymi maszynami elektrycznymi. Rozwoj techniki oraz technologii sprawia, ze mikrosilniki (dawniej zawne jako silniki mocy ulamkowej o mocy ponizej 1kW) sa powszechne w gospodarstwach domowych i przedmiotach codziennego uzytyku np. w komputerach, apraratach, szczoteczkach elektrycznych oraz w zegarkach czy takze w zabawkach dla dzieci. W przecietnym mieszkaniu, gdzie znajduje sie wiele gospodarstwa domowego mozna znalesc wiele mikrosilnikow.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy