profil

Magnetyzm - opracowanie

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-03
poleca 85% 326 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Prąd przemienny silnik elektryczny silnik elektryczny

FEROMAGNETYK: Ciało zbudowane z magnetycznych domek, wykazujące silne właściwości magnetyczne.

DOMENY MAGNETYCZNE: Bardzo małe obszary stałego namagnesowania.

POLE MAGNETYCZNE: Przestrzeń, w której na umieszczony w niej magnes lub poruszający się ładunek elektryczny, działają siły magnetyczne (wektor indukcji magnetycznej jest styczny do linii pola w danym punkcie). Pole magnetyczne przedstawiamy graficznie za pomocą linii pola.

MAGNES TRWAŁY: Ferromagnetyk po uporządkowaniu domen magnetycznych.

NAMAGNESOWANIE: Proces polegający na uporządkowaniu domen magnetycznych w ferromagnetykach.

Siła Elektrodynamiczna-Magnetyczna: Siła działająca na przewodnik, przez który płynie prąd, umieszczony w polu magnetycznym. Wartość siły magnetycznej zależy od:

1. Natężenia prądu
2. Długości przewodnika
3. Właściwości zewnętrznego pola magnetycznego

\[ F = B \cdot I \cdot l \]



\[ F \] - siła magnetyczna [1N]
\[ I \] - natężenie prądu [1A]
\[ l \] - długość przewodnika [1m]
\[ B \] - indukcja magnetyczna pola [1T]

REGUŁA PRAWEJ DŁONI: Jeżeli prawą dłonią obejmiesz przewodnik tak, że kciuk wskaże kierunek przepływu prądu elektrycznego w przewodniku, to zgięte pozostałe palce wskażą zwrot linii pola magnetycznego.

REGUŁA LEWEJ RĘKI: Jeśli prawą dłonią obejmiesz przewodnik, przez który płynie prąd, tak że kciuk wskaże kierunek płynącego prądu elektrycznego w przewodniku, to pozostałe palce wskażą kształt i zwrot linii pola magnetycznego.

SILNIK ELEKTRYCZNY: Maszyna elektryczna przetwarzająca energię elektryczną na energię mechaniczną. Budowa: obracająca się cewka, nieruchome magnesy, komutator (metalowe półpierścienie odizolowane od siebie), szczotki (doprowadzają prąd do ramki), źródło napięcia, stojak (nieruchoma część silnika).

Zasada działania: Silniki elektryczne i mierniki działają w wyniku oddziaływania siły elektrodynamicznej. W silniku oddziałują na siebie pola magnetyczne wirnika i nieruchomego stojaka. Na wirnik silnika umieszczony w polu magnetycznym działa siła elektrodynamiczna, gdy poprzez szczotki zostanie doprowadzony prąd stały do uzwojeń wirnika. W silniku elektrycznym energia elektryczna jest zamieniana na energię mechaniczną.

Indukcja elektromagnetyczna: Zjawisko wzbudzenia prądu elektrycznego w obwodzie w wyniku zmiany pola magnetycznego.

Prąd przemienny: Prąd elektryczny o kierunku zmieniającym się ze stałą częstotliwością, którego wykresem \(I=f(t)\) jest sinusoida.

Prąd indukcyjny: Prąd elektryczny płynący w zamkniętym obwodzie umieszczonym w zmiennym polu magnetycznym.

Pole elektromagnetyczne: Przenikające się nawzajem zmienne pole magnetyczne i zmienne pole elektryczne.

Fale elektromagnetyczne: Zmiany pola elektrycznego i magnetycznego, rozchodzące się w postaci fali w przestrzeni.

Transformator: Urządzenie służące do przekazywania energii elektrycznej z jednego obwodu prądu przemiennego do innego obwodu, z jednoczesną zmianą napięcia i natężenia prądu. Dla każdego transformatora spełniona jest zależność:

\[ \frac{U_w}{U_p} = \frac{N_w}{N_p} \]

Części składowe: rdzeń żelazny, dwie zwojnice nawinięte na ten rdzeń (tworzą one uzwojenie wtórne i pierwotne).

Elektromagnes: Zwojnica z umieszczonym wewnątrz rdzenia ze stali miękkiej. Zwojnica, przez którą płynie prąd elektryczny, wykazuje właściwości magnetyczne. Jej działanie można wzmocnić przez umieszczenie wewnątrz rdzenia wykonanego ze stali miękkiej. W ten sposób otrzymujemy elektromagnes. Zwiększenie liczby zwojów zwojnicy lub zwiększenie natężenia prądu również wzmacnia działanie elektromagnesu.

Prądnica: Urządzenie, które zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Prądnica prądu przemiennego działa na tej samej zasadzie co silnik elektryczny, ale w stronę przeciwną, tj. obrót ramki (wirnika) w polu magnetycznym powoduje powstawanie prądu elektrycznego. Wytwarzany jest w niej prąd przemienny.

WPŁYW POLA MAGNETYCZNEGO I ELEKTROMAGNETYCZNEGO NA ORGANIZMY ŻYWE: Wszystko, co żyje na Ziemi, podlega działaniu ziemskiego pola magnetycznego. Tkanka żywa jest na ogół mało podatna na działanie pola magnetycznego, a zagrożenie mogą stanowić jedynie bardzo silne pola magnetyczne. Wpływ takiego pola na układ nerwowy u ludzi i zwierząt objawia się zwolnionym czasem reakcji. Działanie silnego pola magnetycznego na rośliny powoduje kurczenie się komórek i zmiany w błonach komórkowych.

Dla niektórych gatunków zwierząt, takich jak owady, ptaki czy ryby, pole magnetyczne Ziemi stanowi możliwość bezbłędnej orientacji w przestrzeni (np. coroczne wędrówki ptaków do tych samych miejsc lęgowych). Sztuczne zmiany pola magnetycznego, wywołane np. przez przymocowanie do głowy ptaka miniaturowego magnesu, powodują całkowitą utratę orientacji lub chęć "podróży w inną stronę". Gdy odizolowano rośliny i zwierzęta od wpływów ziemskiego pola magnetycznego, zaobserwowano zakłócenia ich biorytmów życia.

Dzięki promieniowaniu elektromagnetycznemu Słońca, docierającemu do Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych o różnych długościach, mogło rozwinąć się życie. Długotrwałe przebywanie w okolicach sztucznych źródeł pola elektromagnetycznego może powodować liczne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i samopoczuciu. Objawiają się one bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami snu i pamięci, dolegliwościami serca, szybszym męczeniem się, obniżeniem ciśnienia tętniczego i zaćmą. Obserwuje się również duży wpływ na zmiany genetyczne w organizmach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 4 minuty