profil

1849-1870r.

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Zjednoczenie Włoch Wiosna Ludów

Przygotowania do wojny
Mimo stłumienia rewolucji w państwie papieskim, w Neapolu i Piemoncie wciąż dążono do zjednoczenia we Włoszech. Najważniejszym ośrodkiem włoskiego ruchu narodowowyzwoleńczego i zjednoczeniowego wciąż był Piemont (Królestwo Sardynii, jedno z najlepiej rozwiniętych państw). Po klęsce w 1849r. władcy Piemontu dalej nie zrezygnowali ze swojego planu jednoczenia Włoch. Drugą koncepcją było zjednoczenie kraju jako republiki, popierana przez Mazziniego i Garibaldiego-zwolenników rewolucji społecznej.
Kiedy to premierem Piemontu został nastąpił szybki rozwój rolnictwa, kolei, floty handlowej, handlu zagranicznego i armii. W 1858r. Cavour podpisał układ z Francją o wspólnej wojnie z Austrią, natomiast Francja nie długo po tym zawarła porozumienie z Rosją, która to zobowiązała się do zachowania neutralności w przypadku konfliktu Francji z Austrią.

Wojna Piemontu z Austrią
Austria widząc uzbrojenie włoskiego sąsiada, zaniepokojona wypowiedziała mu wojnę w kwietniu 1859r. Jednakże Piemont poparły wojska francuskie, które pokonały Austriaków Austriaków bitwie pod Magentą oraz Solferino. Po tych wydarzeniach Austria podpisała niekorzystny traktat pokojowy, na mocy, którego utraciła ona na rzecz Francji Lombardię.

Powstania w państwach włoskich
Proces jednoczenia państw włoskich przesunął się na południe Włoch, gdzie wybuchło powstanie w Królestwie Neapolu i Sycylii. Na Sycylię wyruszył Garibaldi z tysiącem ochotników ubranych w czerwone koszule. Jego oddziały w krótkim czasie opanowały całą wyspę, a następnie przeprawiły się na Półwysep Apeniński. Wojska neapolitańskie zostały pokonane, Neapol zdobyty, a król opuścił kraj.

Powstanie Królestwa Włoch
Garibaldi zgodził się na przyłączenie zdobytych ziem do Piemontu. Nowe państwo, Włochy, zostało monarchią konstytucyjną z królem Piemontu, Wiktorem Emanuelem, na czele. W 1866 r., po klęsce Austrii w wojnie z Prusami, w której po stronie Prus stanęły także Włochy, przyłączono Wenecję, a w 1870r., korzystając z klęski Francji w wojnie z Prusami, również Państwo Kościelne. Rzym stał się odtąd stolicą zjednoczonych Włoch.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Historia powszechna
Historia Polski