profil

Polacy - tolerancyjni czy nie

poleca 85% 638 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Słowo tolerancja pochodzi od łacińskiego słowa „tolerare” i oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Przez tolerancję należy rozumieć przede wszystkim poszanowanie cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń oraz obyczajów. W Polsce z tolerancją bywa różnie. Dlatego w swojej pracy postaram się pokazać czy Polacy są tolerancyjni czy też nie.

Polakom przypisuje się wiele stereotypów które w znacznej większości nie są prawdziwe. Obcokrajowcy często oskarżają nas o brak wyrozumiałości i poszanowania odmienności drugiego człowieka. Jednak ja uważam, że większość Polaków jest tolerancyjna wobec cudzoziemców. Traktują ich tak samo, mimo że mówią innym językiem lub mają inny kolor skóry. Oczywiście spotkanie z obcokrajowcem powoduje to że ludzie często się na niego patrzą. Ja jednak uważam że nie jest to przejaw nietolerancji a jedynie zwykła ludzka ciekawość . Już od dawna Polskę zamieszkiwały inne narodowości np. Litwini czy Białorusini. Dlatego Polacy mieli okazję lepiej poznać inne narodowości. Jednak opinie o niektórych narodach takich jak Niemcy czy Rosja zepsuły liczne wojny tych państw z Polską. Do Polski przyjeżdża również dużo studentów z odległych krajów aby u nas studiować i poznać naszą kulturę i obyczaje. Oczywiście zdarzają się też przypadki braku tolerancji wobec innych narodowości jak np. przemoc fizyczna jednak bardzo rzadko.

Innym problemem jest tolerancja Polaków wobec wyznawców innych religii. Chrześcijaństwo było od początków Polski główną religią. Dlatego większość polaków to katolicy i nieraz trudno jest nam zaakceptować ludzi wyznających inne religie. Szczególnie dotyczy to Żydów czy też po zamachach z 11 września muzułmanów. Większa tolerancja występuje w przypadku wyznawców prawosławia ponieważ w przeszłości w granicach Polski żyło wielu Białorusinów czy Ukraińców. Jednak według mnie większość polaków jest mało tolerancyjna jeżeli chodzi o inne religie i musi upłynąć wiele czasu aby to się zmieniło.

Podsumowując, w większości Polacy są tolerancyjni wobec wyznawców innych religii czy ludzi innej narodowości. Jednak jak wszędzie zdarzają się przykłady nietolerancji. Wynikają one często z kontaktów z innymi państwami w przeszłości. Jednak Polacy stają się coraz bardziej tolerancyjni i tolerancja wobec innych narodowości będzie rosnąć.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Formy wypowiedzi