profil

Rola jednostki i partii politycznych w budowaniu systemu totalitarnego

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ustroje totalitarne były to ustroje całkiem przeciwne demokracji, najczęściej z systemem jednopartyjnym i dyktatorem na czele. Głównym powodem powstania tego systemu był kryzys gospodarczy powstały w trakcie lub po I wojnie światowej.

Kiedy coś złego działo się w państwie, trzeba było szukać rozwiązań. W państwach totalitarnych to partie z liderami na czele oferowały plan działania. Nierzadko ugrupowania dochodziły do władzy "po trupach" , wyeliminowując swoich konkurentów.

Upadek gospodarki nikomu nie był na rękę i każdy chciał jej poprawy. Pomysłów mogło być mnóstwo,ale potrzebne było poparcie społeczeństwa. Wystarczyła nawet jedna osoba, która potrafiła namówić ludzi do swoich przekonań,aby zmienić cały ustrój państwa. Metody nawoływania zwolenników były różne, niekoniecznie etyczne, musiały być przede wszystkim skuteczne. Partia wspierała swojego lidera, prowadziła go po szczebelkach władzy - aż nastał dyktat. Państwo zamieniało się w totalitarne i funkcjonowało na nowych zasadach. Ludzie musieli się podporządkować nowym zasadom i przyjąć na siebie nowe obowiązki. Wielkie zmiany zapanowywały przez jednego człowieka lub grupę ludzi, którzy potrafi przekonać do siebie innych. To pozwala zaobserwować, że totalitaryzm jest oparty na jednostce i kiedy na jednostka zginie, cały układ nie masz szans przetrwać zbyt długo.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata