profil

Czy II wojnie światowej można było zapobiec?

poleca 85% 517 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Niemcy

.Czy II wojnie światowej można było zapobiec? - teoretycznie tak. Gdyby państwa europejskie zjednoczyły się i wspólnie poszukały drogi do pokoju, nie doszło by do zdarzeń zapoczątkowanych 1 września '39 roku.

Niemcy w okresie międzywojennym były rządzone przez nazistów. Hitler testował na ile może sobie pozwolić w rozbudowie kraju. Okazało się, że Liga Narodów nie sprzeciwia się poważnie działaniom Niemiec, nielicząc nic nieznaczących apelów dyplomatycznych. To pozostawiło Hitlerowi wolną rękę oraz dało nadzieję na realizację faszystowskich założeń.

Wielka Brytania i Francja chciały za wszelką cenę utrzymać pokój. Nadaremno. Kiedy Adolf Hitler złamał pierwsze postanowienie traktatu wersalskiego, nie trudno było się domyślić, że za tym pójdą następne. Pobłażanie przez Brytyjczyków , zezwolenia na powiększanie armii i zmiany terytorialne jakie wykonywali Niemcy były początkiem końca. Konferencja w Monachium miała być zastopowaniem ambicji hitlerowskich, ale okazała się tylko zachętą.

Winston Churchill tak zareagował na wydarzenia z '38 : "Mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli także. Wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak." Gdyby mocarstwa europejskie postawiły zbrojny opór Niemcom, plany nazistów nie zaszły by tak daleko. Wystarczyło powiedzieć "nie" w momencie propozycji podziału Czechosłowacji, a Niemcy musiałby się wycofać. Czechosłowacja miała jedną z najnowocześniejszych armii, Wielka Brytania również miała przewagę nad niemieckimi Luftwaffe i Wehrmachtem. Niestety Europa przyjęła inna strategię i w 1939 wybuchła pierwsza wojna światowa.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta