profil

Recenzja noweli "Latarnik" H. Sienkiewicza.

poleca 85% 1634 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozpoczynając moją recenzje chciałabym wyrazić moją radość, że to właśnie teraz przerabiam tą jakże piękną i wzruszającą nowelę. Historia zawarta w książce jest bardzo bliska teraźniejszości, ponieważ to w naszych czasach emigracja jest bardzo częstym zjawiskiem.
Autorem książki pt. „Latarnik” jest wybitny polski pisarz i poeta, twórca najwspanialszych dzieł Henryk Sienkiewicz.
Opowiada ona o człowieku, który po wielu przejściach, które zawsze kończyły się jakąś katastrofą szuka schronienia i odpoczynku na stare lata. Latarnia to idealne dla niego miejsce, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał i sam będzie mógł doczekać swych ostatnich dni. Jako pracę miał za zadanie oświetlać drogę statkom, by mogły spokojnie zawinąć do portu. Po kilku miesiącach żmudnej pracy w paczce z jedzeniem otrzymał kilka książek. Jedną z nich był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Czytając ją zapadł w głęboki sen. Niestety nie oświetlił tej nocy latarni, przez co rozbił się statek i został on wyrzucony z pracy.
Latarnik jest utworem epickim, nowelą.
Akcja rozgrywa się w latach siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku nad Kanałem Panamskim. Fabuła trzyma w napięciu czytelnika, który raczej nie spodziewa się tak nagłego zwrotu wydarzeń.
Skawiński bezgranicznie ufał ludziom co jednak niekorzystnie wpływało na jego interesy. Wszystkie porażki znosił jednak z uniesioną głową. Czytając tą książkę bardzo poruszała a zarazem drażniła mnie ta sytuacja, ponieważ nie lubię gdy człowiek wykorzystuje drugą osobę. Główny bohater jest dla mnie wzorem w postępowaniu aczkolwiek żałuję ze nie wyciągał wniosków ze swych przeżyć. Sądzę, że jest naprawdę bardzo mało tak honorowych, pracowitych, uczciwych, odważnych i szlachetnych ludzi jaki on.
Problematyką „Latarnika” jest tęsknota za krajem. Autor przedstawił swoją wersje patriotyzmu polegającą na przetrwaniu wszystkich przeciwieństw losu. Narrator mówi w osobie trzeciej, jest wszechwiedzący. Bardzo podobała mi się warstwa językowa książki, ponieważ jest ona napisana w sposób przyjazny do czytania. Mimo iż nie jest to zasługa pisarza, jednak w książce występuje bardzo mało archaizmów co sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej przyjaźniejsza dla czytelnika.
Reasumując dzieło H. Sienkiewicza „Latarnik” jest bogatym, wzruszającym posiadającym dno utworem, który pozostawia dużo do zastanowienia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty