profil

Przemówienie w obronie Antygony - oskarżające Kreona

poleca 83% 1218 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Drodzy Tebańczycy!
Zebraliśmy się tutaj w obronie Antygony , nad którą zawisł niesprawiedliwy wyrok dotyczący złamania zakazu pochówku brata .

Jak wszyscy wiecie, Kreon wydał wyrok śmierci na Antygonę za przekonania o wyższości praw boskich nad ziemskimi. Zamierzam udowodnić, iż ta kobieta nie zasłużyła sobie na tak surowy wyrok, ponieważ kierowała się świętymi prawami bogów, których nie wolno lekceważyć! Wierzyła ona, że nakazy i zakazy boskie są ważniejsze dla ludzi niż wola egoistycznego władcy oraz jego wyroki.

Sprzeciw Antygony wobec rozkazów króla dla wielu osób może wydawać się niewłaściwą decyzją . Kreon miał władze absolutną oraz był przekonany o tym , że zdrajca nie zasługuje na przyzwoity pochówek, ale powinien być za swój czyn surowo ukarany. Był jednak za bardzo zadufany w sobie, by zauważyć, że to jednak on popełnia błąd w tym, że nie szanuje ludzi zmarłych, oraz nie zważał na to, że człowiek po śmierci podlega wyłączne prawom boskim a nie ziemskim sądom.

Wyobraźmy sobie jednak, że ktoś zabroniłby nam pogrzebać bliskiego nam człowieka, jak zareagujemy? Myślę, że większość postąpiłaby podobnie. Antygona postanowiła złamać zakaz królewski i mimo niebezpieczeństwa, jakie jej za to groziło, pogrzebać brata. W swoim postępowaniu kierowała się miłością, a przede wszystkim obowiązkiem religijnym. Broniła swoich racji mówiąc, ze wybrała wierność wobec prawa boskiego ponieważ uważała je za ważniejsze niż prawo wydane przez człowieka , chociaż jest on królem.

Nie możemy pozwolić, by skazano tą kobietę na śmierć tylko dlatego, że ponad wszystko kochała brata! Nie pozwólmy żeby wygrała złość, gniew i duma króla!

Na koniec chciałam dodać , że Antygona kierowała się w swoim postępowaniu zasadą „współkochać przyszłam nie współnienawidzić” oraz siostrzanym obowiązkiem wobec Polinejkesa. Bierzmy pod uwagę, to, że nie każdy z nas byłby w stanie poświęcić swoje życie, za drugiego człowieka. Dziękuję za uwagę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta