profil

O Historii z działu Wielkich Odkryć Geograficznych .

poleca 87% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Niemcy Krzysztof Kolumb włochy

Położenie Geograficzne Niemiec ;
Europa na zachodź od Polski, leży przy morzu Bałtyckim
Położenie geograficzne państwa Włoskiego :
Włochy są krajem Europejskim położonym w południowej części kontynentu. Posiadłości państwa znajdują się na Półwyspie Apenińskim który z trzech tron jest oblewany przez morze : Adriatyckie , Śródziemne , Jańskie , Tyrreńskie .
1471 – przekroczenie równika prze księcia portugalskiego Henryka Żeglarza .
1487- odkrycie przylądka Dobrej Nadziei przez Żeglarza Portugalskiego Bartłomieja Diaza
1492- odkrycie nowego kontynentu – Ameryki przez Włocha Krzysztofa Kolumba płynącego pod flagą Hiszpańską.
1498-dotarcie drogą morską do Indii przez Żeglarza Portugalskiego Vasco da Gamma
1513-1522 – opłynięcie kuli ziemskiej po raz pierwszy w dziejach świata przez Żeglarza Portugalskiego Ferdynanda Magellana płynącego pod flagą Hiszpańską .
Przyczyny Wielkich odkryć Geograficznych ;
• Chęć odnalezienia drogi do Indii. Do tej pory Europejczycy docierali po przyprawy korzenne przez Morze Śródziemne i Czerwone, Półwysep Arabski do Indii, jednak opanowanie terenów Konstantynopola i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego przez Turków Osmańskich, wymusiło konieczność znalezienia innej drogi.
• Ujemny bilans handlowy między krajami Europy, a Bliskim Wschodem.
• Chęć sprowadzenia przypraw korzennych tj. imbir, gałka muszkatołowa, pieprz, wanilia, cynamon po cenach niższych z pominięciem pośredników.
• Poszukiwanie nowych terenów zasobnych w surowce mineralne tj.: złoto, srebro.
• Długotrwały pokój i wzrost demograficzny powodował rosnące w Europie przeludnienie, dlatego należało poszukać nowych terenów do rozwoju osadnictwa.
• Wynalazki i odkrycia naukowe np.: igły magnetycznej, busoli morskiej oraz tzw. laski Jakuba, czyli przyrządu służącego do określania szerokości geograficznych na podstawie kąta wzniesienia ciała niebieskiego.
• Rozwój kartografii z wykorzystaniem siatki kartograficznej, upowszechnienie tzw. portolanów, czyli map morskich, malowanych ręcznie na papirusie.
• Skonstruowanie nowoczesnego statku pod nazwą karawela. W konstrukcji statków wprowadzono tzw. poszycie karawelowe (tzn. łączenie poszycia na styk nie jak do tej pory na zakładkę). Zwiększono ilość i wielkość żagli, tzn. pojawiły się żagle rejowe na maszcie i na grotmaszcie. W efekcje zmian statki były dobrze przygotowane do odbycia żeglugi dalekomorskiej.
• Wzrost zainteresowania światem, wywołany częściowo ideami humanizmu. Potrzeba poszerzanie horyzontów myślowych i powstaniem środowisk naukowych zainteresowanych zdobywaniem wiedzy.
• Zaspokojenie ciekawości świata. Po Europie krążyły opowieści o skarbach na dalekim wschodzie, znane m.in. z przekazów podróżnika średniowiecznego Marko Polo, który odbył w XIII wieku podróż do Chin.
• Chęć udowodnienia kulistości Ziemi – skoro zwyciężył pogląd o jej kulistości, należało teraz dowieść prawdy nowo głoszonej tezy. Poszukiwanie terenów do wprowadzenia misji chrześcijańskich.
• Chęć zysku – szczególnie przez portugalskich i hiszpańskich rycerzy oraz szlachty, pozbawionych źródeł utrzymania lub braku zajęć.

Reformacja – ruch religijny i społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa
. Przyczyny:
- głęboki upadek moralny duchowieństwa
- sprzedaż odpustów
- słabe wykształcenie duchownych
- rozprzestrzenianie się w Europie myśli humanistycznej Renesansu, narastający sceptycyzm wobec głoszonych dotąd doktryn
- wielkie odkrycia geograficzne zmieniają
sposób postrzegania przez człowieka świata
- chęć zagarnięcia dużych majątków kościelnych przez szlachtę i władców
- opór chłopów i mieszczan przeciwko dziesięcinie
Skutki:
- rozłam w kościele chrześcijańskim: oddzielenie się Kościołów protestanckich. od Kościoła katolickiego
- sekularyzacja dóbr kościelnych i kasacja zakonów w wielu krajach protestanckich
- wojny religijne, toczone na terenie m.in. Niemiec i Francji, liczne prześladowania ze strony wielu uczestników walki
- uniezależnianie się od papieża i hierarchii kościelnej w państwach protestanckich

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty