profil

Nastoletnie ciąże

poleca 85% 2702 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ten temat jest znany każdemu z nas nie od dzisiaj, a czemu? Bo to MY jesteśmy nastolatkami, którzy borykają się z różnymi problemami na co dzień.

Aż siedem procent wszystkich porodów na terenie naszego kraju tyczy się nastolatek, a pośród nich są nawet 13-letnie dziewczynki!

Z różnych powodów można spotkać dużą ilość nieletnich matek w Polsce. Zajście w niechcianą ciążę jest dla nastolatki tragedią. Jej życie zmienia się o 360 stopni - nie będzie już takie samo! Nie zależnie od tego, jaką decyzję podejmie: urodzić czy nie urodzić? Oddać do adopcji czy wychowywać dziecko samemu? Takie pytania zadają sobie wszystkie młode dziewczyny!

Dla wielu nastolatek wychowanie dziecka to początek koszmaru. Te, które otrzymują wsparcie od rodziny, mogą mówić o bardzo wielkim szczęściu. Niestety, wiele dziewczyn poddaje się aborcji albo po prostu zostaje samych ze swoim problemem. Odrzucone przez bliskich, pozostają bez dachu nad głową i środków do życia. Często trafiają one do domów samotnej matki bądź ośrodków pomocy społecznej. W tych miejscach znajdują tylko chwilowe zakwaterowanie i pomoc w wychowaniu dziecka. Opiekunowie społeczni pomagają w szukaniu pracy, mieszkania, miejsca w żłobku dla noworodka. Niektóre ośrodki oferują również opiekę medyczną oraz psychologiczną, lecz niestety… Liczba miejsc jest ograniczona!

Wczesne macierzyństwo zazwyczaj odbiera szansę na spokojne ukończenie szkoły, nie mówiąc o studiach. Ale zgodnie z prawem szkoła musi zapewnić warunki nauki zarówno ciężarnej uczennicy, jak i potem młodej matce. Choć czasem tak nie jest. Szperając w internecie znalazłam historię pewnej 18-latki. Po roku przerwy, kiedy próbowała wrócić do szkoły, usłyszała od dyrektora swojego liceum, iż to nie jest możliwe. Dopiero po długich pertraktacjach z dyrekcją i kuratorium udało się jej wznowić naukę.

Prawo a młode matki

W Polsce nieletnie matki traktowane są jak „gorsze” obywatelki, a nie powinno tak być, ponieważ wszyscy jesteśmy równi.

Do ukończenia przez nie 18 lat nie mają praw rodzicielskich wobec swojego dziecka. Oznacza to, że nie mogą one samodzielnie decydować o losach malucha. Wyjątkiem SA sytuacje, w których za zgodą sądu wstępują w związek małżeński. Jednak statystyki wykazują: 80% takich małżeństw rozpada się. W praktyce sądy przyznają prawo do opieki nad dzieckiem rodzicom lub dziadkom matki, często nie sprawdzając, czy są oni do tego zdolni.

Jak zapobiec?

Badania wskazują, że 22% dziewczyn w Polsce w czasie pierwszego stosunku w ogóle się nie zabezpieczyło. Drugie tyle, by nie zajść w ciążę, zastosowało stosunek przerwany.

A tak nie powinno być! Wszyscy powinni pamiętać o antykoncepcji. Nie tylko dziewczyny, ale również mężczyźni. Najbardziej skutecznymi metodami zapobiegania ciąży są tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywy, choć ich skuteczność nie jest 100%...

Nastolatki niewiele wiedzą o negatywnych konsekwencjach zdrowotnych wywołanych przedwczesnym macierzyństwem, bo takie tematy nie są często poruszane w szkołach. Ciąże u bardzo młodych matek to ciąże wysokiego ryzyka. Częściej występuje tu poród przedwczesny, zatrucie ciążowe zakażenie dróg moczowych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż na przestrzeni lat liczba matek od 15 do 19 roku życia, z każdym rokiem się zmniejsza. W 1975 roku na tysiąc takich dziewczyn matkami zostało 31, w 2005 roku tylko 14. Jednak to „tylko”, to ciągle „aż”!

Filmy
„Juno”, „Nieletnia matka” i „Gdzie serce twoje” – to trzy produkcje, opisujące nastolatki, które zaszły w ciąże. Warto obejrzeć.

Statystyki
Poniższe dane dotyczą USA. Pokazują, z jakimi trudnościami borykają się młode matki na całym świecie:
 na 10 dziewcząt aż 4 (rocznie jakieś 900 000) zachodzą w ciążę przed ukończeniem 20 roku życia;
 miej więcej 40% nastoletnich matek nie ukończyło 18 lat;
 dzieci nastolatek częściej cierpią z powodu nadużyć i zaniedbań;
 na 10 matek poniżej 18 roku życia tylko 4 kończą szkołę średnią;
 prawie 80% ojców nie poślubia młodych matek swoich dzieci;
 małżeństwa nastolatków rozpadają się dwa razy częściej niż takie, w których kobieta ma co najmniej 25 lat;
 dzieci nastolatek częściej rodzą się przedwcześnie i mają małą masę urodzeniową, przez co narażone są na śmierć w okresie niemowlęctwa, ślepotę, głuchotę, przewlekłe problemy z układem oddechowym, opóźnienie w rozwoju umysłowym, chorobę psychiczną, porażenie mózgowe, dysleksję i nadpobudliwość.


Jeśli szukasz pomocy lub ktoś z twoich bliskich, zajrzyjcie na: www.ponton.org.pl albo zadzwońcie do Telefonu Zaufania: (022) 635 93 92.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty