profil

Jaki powinien być artysta? - rozprawka

poleca 85% 597 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rozprawka

Temat : Jaką rolę wyznacza artyście narrator opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza ,, Ikar”?

Czy poprzez opowiadanie Ikar narrator tego utworu daje wskazówki przyszłym artystą? Jest to hipoteza wsnuta z wniosków po przeczytaniu opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Jaki więc powinien być artysta? Czy powinien pisać z emocjami czy z obojętnością? Jakie wartości powinny być dla niego ważne? Po przeczytaniu utworów często próbujemy doszukać się w nim drugiego dna. Postaram się w rozprawce udowodnić że takie istnieje i też jak powinien pisać artysta i jakie wartości powinien nam przekazywać.
Pierwszym argumentem jest utrwalanie przez artystę sytuacji, ludzi bądź rzeczy przed zapomnieniem. Dzięki poeta możemy dowiedzieć się co ważne było dla ludzi mieszkających w starożytności czy w średniowieczu. Dzięki malarzom i rzeźbiarzom dowiadujemy się o sztuce panującej dawniej. Uwieczniają oni przedmioty dawno już zapomniane, opisują nie tylko niestworzone sytuacje ale także codzienność. Są oni niezwykłą encyklopedią wiedzy.
Często słyszymy że artyści to ludzie bardzo wrażliwi, którzy dostrzegają w każdej istocie piękno szybko się wzruszają , inaczej interpretują ludzkie zachowanie. I właśnie tacy być powinni nie każdy może zostać wielki artystą. Zostać nim jest trudno, nie każdy potrafi być szczególnie wrażliwy i dostrzegać we wszystkim coś dobrego powodu do szczęścia, ale tez nie każdy człowiek ma zdolność do płaczu ze wzruszenia, a najtrudniej przychodzi to mężczyzną. W Polsce ale i chyba na całym świecie figuruje taka anegdota: Mężczyźni nigdy nie płaczą.
Następny z kolei dowód na potwierdzenie tezy wiąże się z cytatem :,,Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią”. Ten cytat mówi nam o jednej bardzo ważnej rzeczy, która jest praktycznie podstawą w książkach. Każda książka rozbudza w nas wyobraźnie. Czytając opowiadanie wyobrażamy sobie całą sytuację, wszystkie postacie w co są ubrane w jaki sposób się zachowują. Tworzymy sobie w swoich myślach ,, film”.
Żyjąc w ciągłym pośpiechu nie zauważamy co robią inni czy mają jakiegoś problemu, czym się zajmują, bo po prostu mamy własne sprawy i nie mamy czasu. W tym argumencie postaram się odpowiedzieć na pytanie: Kogo możemy nazwać artystą?. Moim zdaniem jest to człowiek który praktycznie żyje życiem innych, ponieważ zauważa problemy innych, zawód jakim się zajmuje, różne sytuacje w których się znajduje. Stara się także być powiernikiem, artyści są to przyjaciele na chwile.
Każda książka, każde dzieło artysty uczy nas wrażliwości i piękna. Na świecie jest bardzo dużo różnego rodzaju artystów, malarz, pisarzy rzeźbiarzy. Każdy z nich ma swój sposób tworzenia, lecz wszyscy maja ten sam cel, przekazać ludziom piękno. Chcą nauczyć nas swojej wrażliwości, mówić nam jak oni widzą świat, i go interpretują.
Piątym argumentem za co lubimy tych ludzi to, że potrafią wzbudzić w nas refleksje. Często kiedy widzimy dzieło w formie obrazu czy też książki zawsze się nad nim rozprawimy, o czym tak naprawdę jest, czy wynika z niego jakiś morał. Kto go stworzył, lub też czy ma drugie dno. Nie tylko interesuje nas zawartości dzieła, ale też to kto go tak naprawdę stworzył i jaki jest to człowiek.
W poprzednim argumencie była mowa o refleksji jakie wzbudza w nas np. książka. Jednak nie wystarczy tylko myśleć o tym dziele i rozmyślać nad morałem. Należy także spróbować te wartości które nam przedstawia przenieść na nasze życie. Czytam powieść która przekazuje nam że szczerość popłaca, starajmy się więc wprowadzić to w życie, spróbować, ponieważ wiele wartości zawartych w tych dziełach brane są właśnie z życia. Więc dzięki artystom jesteśmy jakby zmuszeni do przemyśleń nad naszym życiem doczesnym.
Podsumowując wszystkie argumenty możemy z pewnością potwierdzić tezę, lecz dlaczego akurat jest w niej mowa o opowiadaniu Iwaszkiewicz ,,Ikar”, przecież na pierwszy rzut oka nie ma związku. Jednak każdy kto czytał Ikara może z pewnością zgodzić się ze mną że właśnie w tej opowieści narrator przedstawił metaforycznie wzór prawdziwego artysty. Ta charakterystyka artysty zawarta była w argumentach, czyli wrażliwość, wzbudzanie w nas refleksji i przemyśleń a także docenianie piękna i rozbudzanie w nas wyobraźni.

Jest kilka literówek, mogłam się pomylić bo szybko pisałam.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty