profil

Konspekt zajęć - indywidualna terapia, wczesne wspomaganie dzieci z autyzmem

poleca 85% 228 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT: odkrywam – badam
CELE:
usprawnianie procesów poznawczych
rozwijanie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej
stymulacja słuchowa
usprawnianie motoryki małej i dużej
rozwijanie operacji myślowych, orientacji przestrzennej

FORMA PRACY: Indywidualna
METODY PRACY: wspierające i stymulacyjne rozwój dziecka, aktywizujące, korygujące
UCZESTNIK ZAJĘĆ: dziewczynka z autyzmem lat 5,
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 3 godz. dydaktyczne
POMOCE DYDAKTYCZNE: obrazki przedstawiające m .in. Kota, kurę, misia, psa, lalkę..., klocki drewniane, tasiemka, koraliki, podkład muzyczny
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie - powitanie dziecka przez podanie dłoni, głośne wymawianie jego imienia
2.Śniadanie – dziecko samodzielnie wyciąga śniadanie z tornistra, pod kontrolą opiekuna spożywa posiłek, w razie potrzeby prosząc o pomoc. Dziecko zostawia po sobie porządek.
3.Nauka -
układanie klocków – najpierw dziecko wznosi proste, dowolne budowle z klocków, następnie układa klocki wg określonych zasad. Na komendę nauczyciela wznosi budowle wg., wzoru
tańce - zabawy w kole wg pomysłów nauczyciela – krokiem walczyka, w prawo, w lewo, wokół siebie, z rękami na biodrach, w górze.
układanie przedmiotów – na półkach, do pudełka, pod stół... - wprowadzamy znaczenie pojęć dotyczących położenia przedmiotów przestrzeni i rozumienia prostych konstrukcji przyimkowych – na, pod,w, do... w zależności od możliwości dziecka – przedmioty we wskazanej kolejności, np., połóż na półce lalkę, kota, misia, wyszukaj obrazki i ułóż kolejno (obok siebie) kota, kurę i psa
nawlekanie – koralików różnej wielkości na tasiemkę
tańce - zabawy w kole wg pomysłów nauczyciela – krokiem walczyka, w prawo, w lewo, wokół siebie, z rękami na biodrach, w górze.
(Procedura dziecka przed rozpoczęciem zajęcia – dziecko siada wyprostowane przy stoliku, wykonuje kierowane do niego polecenia, na zakaz „nie” przerywa pożądaną czynność i po skończonym zadaniu odkłada pomoce dydaktyczne na swoje miejsce)
4.Ćwiczenia metodą Knilla – Program 2:
kołysanie
klaskanie
głaskanie po brzuchu
głaskanie ud
głaskanie kolan
głaskanie palców u nogi
wiosłowanie
pocieranie stóp
poruszanie palcami u nóg
poruszanie nogami
leżenie na plecach
obracanie się z pleców na bok
obracanie się z pleców na brzuch
relaksacja
(Procedura zajęcia opiekun siada z dzieckiem i mówi „Zrób tak” powoli pokazuje czynność np. Klaśnięcie w dłonie)

5.Zabawa wg upodobań dziecka – np. Układanie klocków, zabaw lalką/ samochodzikiem/ piłką.
6.Pożegnanie z dzieckiem.

Uwagi ogóle: jeśli uczeń nie potrafi wykonać samodzielnie zadania, opiekun stosuje podpowiedz manualną i natychmiast nagradza dziecko. Terapeuta musi się upewnić czy dziecko jest skupione na zadaniu. Jeśli dziecko nie chce go naśladować, terapeuta musi mu w tym pomóc i je nagrodzić. Terapeuta stopniowo ogranicza swój udział.

Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki + ocena

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy