profil

Współpraca między premierem a prezydentem

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Współpraca między premierem a prezydentem

W Polsce premierem jest Donald Tusk, a prezydentem Lech Kaczyński, dwaj panowie, którzy ubiegali się o prezydenturę, dlatego ich współpraca jest bardzo trudna. Choć po szczerej rozmowie D.Tusk zapewnił, że wraz z L.Kaczyńskim zrobią wszystko by współpraca między nimi wyglądała dobrze to nie zawsze im to wychodzi. Oto kilka przykładów ich sporu:
1. Wizytę w naszym kraju odłożył prezydent Francji Nicolas Sarkozy, choć oficjalnie mówi się, że nie przybył on do Polski, gdyż uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych francuskiego poety Aime Cesaire'a – pisze gazeta "Le Figaro".Do konfliktu doszło z powodu niezadowolenia D.Tuska, który stwierdził, że najważniejsze rozmowy wg planu wizyty przypadną L.Kaczyńskiemu. Polski premier zaprzeczył tym doniesieniom.
2. Prezydent bez porozumienia z rządem wspierał Gruzję w wojnie nerwów z Rosją- uważa „Gazeta Wyborcza”.18.04.2008r. wysłał do Tbilisi dyrektora biura spraw zagranicznych Mariusza Handzlika oraz ministrów Roberta Draba i Michała Kamińskiego, którzy spotkali z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, o czym rząd nie został poinformowany.
3. Traktat lizboński to umowa międzynarodowa zakładająca m.in. reformę instytucji Unii Europejskiej, podpisana 13 grudnia 2007 roku w Lizbonie, opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Seria C Nr 306 z 17 grudnia 2007. Ma wejść w życie 1 stycznia 2009 roku jeśli zostanie ratyfikowana przez wszystkie strony, a dokumenty ratyfikacyjne zostaną złożone w depozycie rządu Włoch. Premier i prezydent nie zgadzali się, co do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Jednakże po wielu tygodniach ustawa została przyjęta.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta