profil

Muzyka regionalna na Podkarpaciu

poleca 85% 1333 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska muzyka ludowa wykazuje wiele podobieństw do muzyki ludowej innych krajów słowiańskich: Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji. Wykazuje również wiele analogii do muzyki krajów Europy Zachodniej, zwłaszcza w wątkach pieśni balladowych, czy w składzie zespołów instrumentalnych.Muzykę ludową tworzyli amatorzy śpiewacy oraz instrumentaliści, grający w kapelach na weselach i innych sytuacjach obrzędowych oraz na zabawach czy podczas wypasu zwierząt (tutaj używano muzyki w funkcji komunikowania się na odległość, np. sygnały na trombitach).

Kamraty z Sanoka
Na pograniczu różnych kultur, w Sanoku, w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego, działa ludowa kapela KAMRATY. Powstała w 1985 roku, z inicjatywy rodziny Pielechów ze Strachociny. W ciągu kilkunastu lat opracowała ponad 100 ludowych melodii i przyśpiewek. Wystąpiła do tej pory setki razy w kraju i za granicą. Była laureatką licznych przeglądów regionalnych. W roku 2002 otrzymała wyróżnienie na najbardziej prestiżowej imprezie folklorystycznej, jaką jest Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie wystąpiła w składzie: Bolesław Buczek - prym, Aleksander Galik- sekund i przyśpiewki Zbigniew Pielech - cymbały, akordeon i przyśpiewki, Bolesław Lenart - klarnet, Tadeusz Stabryła - trąbka i Jan Sokół - kontrabas. Z "Kamratami" śpiewają: Kazimiera Pieluch i Krystyna Maślany. Kapela nagrywała w studiu Radia Rzeszów, występowała przed kamerami Telewizji Rzeszów. Od 1990 roku działała pod patronatem Urzędu Gminy w Sanoku, zaś od roku 2000 patronuje jej miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.

Graboszczanie z Grabownicy Starzeńskiej
W 1963 roku, w Grabownicy Starzeńskiej powstał 50 - osobowy zespół obrzędowy, który wystawił WESELE GRABOWNICKIE. Wystawione w plenerze wesele oglądał rzeszowski folklorysta Franciszek Kotula i bardzo wysoko je ocenił. W latach 70', obok WESELA działał Zespół Pieśni i Tańca Tradycyjnego. Po kilku latach przerwy w działalności, reaktywowano kapelę oraz zespół obrzędowy. Graboszczanie opracowali 7 widowisk obrzędowych WESELE, DEPTOWINY, WIECZÓR u BŁAŻEJA, ŻEBY CHLEBA BYŁO DO SYTA, HERODY, Z KOSZAŁKĄ i GRABOWSKIE PRZĄDKI. Występowali wielokrotnie na antenie Polskiego Radia oraz w programach Telewizji Rzeszów. Za działalność na rzecz polskiego folkloru otrzymali m. in. nagrodę im. Franciszka Kotuli oraz tytuł Zasłużony dla Kultury Ludowej Województwa Podkarpackiego. Kierownikiem zespołu od 19674 roku jest miejscowa nauczycielka Zofia Olejko odznaczona medalem im. F. Kotuli.

Kapela Pudełków
Wieś Siedleczka położona jest na północnych krańcach Pogórza Dynowskiego, pomiędzy Przeworskiem a Dynowem. W miejscowości tej, w roku 1965 powstała rodzinna ludowa kapela Pudełków. Kapelą zaopiekowała się Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Kańczudze i dzięki temu oraz niezwykłej energii nieżyjącej od kilku lat Jadwigi Leniar, przez wiele lat, mimo zachodzących w składzie zmian, zespół nieprzerwanie opracowuje wciąż nowe melodie i przyśpiewki, koncertuje, nagrywa w radiu i telewizji. W tym programie występują: skrzypek Adam Hodań, klarneciści Adam i Andrzej Pudełkowie, ich brat - cymbalista Jan Pudełko oraz śpiewający kontrabasista Wiesław Kruk. Śpiewa i sekunduje na skrzypcach Elżbieta Siry.
Krzeczowianki z Krzeczowic
Zespół Ludowy KRZECZOWICZANKI z Krzeczowic, gm.Kańczuga pow. przeworski.
Powstał w połowie lat siedemdziesiątych przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. Przez całe lata Krzeczowiczanki specjalizowały się w wykonywaniu starych pieśni obrzędowych, wojskowych, towarzyskich. Były laureatkami licznych regionalnych przeglądów i konkursów. We wrześniu 2005 roku poszerzyły swoje zainteresowania i rozpoczęły pracę nad spektaklem WIECZÓR U MARCYNY pokazującym dawne, jesienne wieczory, w czasie których odbywały się prządki, „pirzacki” czyli darcie pierza na pierzyny i poduszki. Nie obywało się też bez śpiewania i różnych „facecyji”. Scenariusz spektaklu napisała Zofia Olejko, a wyreżyserowała go Elżbieta Siry. Wieczór u Marcyny prezentowany był w programie SPOTKANIE Z FOLKLOREM Telewizji Rzeszów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 3 minuty