profil

Muzyka regionalna w województwie podkarpackim

poleca 85% 1550 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Muzyka regionalna, inaczej zwana muzyką ludową - jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Obecnie przetrwała jedynie na wsi. Przekazywana była drogą zapamiętywania, a nie zapisu nutowego. Muzykę ludową charakteryzuje znaczna wielość wersji, naturalna skłonność do tworzenia wariantów. Lud tworzył własne melodie, ale też przekształcał inne melodie stosownie do własnych wymagań i możliwości.

Jak i w wielu różnych regionach, tak i na Podkarpaciu istnieje zjawisko muzyki ludowej. Istnieje wiele zespołów, które w swoim repertuarze posiadają muzykę ludową. Są to m.in.:
 Bachórzanie z Bachórza,
 Bukowianie z Bukowska ,
 Jany i Maliny z Niebylca ,
 Kamraty z Sanoka ,
 Kapela Czachory,
 Kapela Dynowianie,
 Kapela Gacoki,
 Kapela z Gniewczyny ,
 Kapela Grodziszczoki,
 Kapela Jacoki ,
 Kapela Kamfinioki ,
 Kapela Kalina ,
 Kapela Pudełków ,
 Kapela Rzeszowiacy,
 Kapela Stachy,
 Kapela Swaty,
 Kapela z Wiercan,
 Kapela Rymanowianie ,
 Kapela Widelanie,
 Kapela Władysława Pogody,
 Tyczyniacy z Tyczyna ,
 Zagrodzianie z Łąki,
 Balowie z Baligrodu,

Istnieje wiele konkursów, w których podkarpackie zespoły ludowe mogą się zaprezentować. Jest to między innymi: „Carpathia Festival”, „Piosenka polska w Uni Europejskiej”, „Przegląd Konkursu Pieśni i muzyki ludowej XXV KROPA”.
Podkarpaccy skrzypkowie
Ludowi skrzypkowie byli kiedyś niekwestionowaną elitą w swoich społecznościach . Niezwyczajne zdolności i talent , który umożliwiał im muzykowanie, zapewniał im wyższą pozycję w środowisku, a także większy dobrobyt. Patrzono na nich z szacunkiem ale i z zazdrością . Podejrzewano ich niekiedy nawet o spółkę z diabłem. Jednymi z najznakomotszych współczesnych skrzypków są:
KAZIMIERZ KANTOR- Gry na skrzypcach uczył go ojciec. Początkowo tylko sekundował doskonaląc stopniowo grę solistyczną. Kiedy w 1965 roku zaczął pracować na stacji PKP w Dębicy znalazł się w kapeli ludowej składającej się z jej pracowników. Później występował w kilku innych kapelach działających w Dębicy.
HENRYK KRETOWICZ- był jednym z najstarszych ludowych skrzypków w woj.podkarpackim . Pochodził z Głogowa Młp uczył się gry na skrzypcach u innego wiejskiego skrzypka w sąsiedniej wsi Widełce. W okresie międzywojennym wyjechał szukać pracy we Francji. Tam nauczył się grać na akordeonie i saksofonie.
MICHAŁ DUDZIK- mieszka we wsi Cholewiana Góra, na terenach gdzie kiedyś szumiała Puszcza Sandomierska, a mieszkańców tych terenów nazywano Lesiokami, Lasowiakami. Gry na skrzypcach uczył się sam. Kiedy jednak zaczął czynić znaczące postępy, ojciec posłał go na prywatne lekcje do nauczyciela mieszkającego w Rudniku.

Spis najpopularniejszych piosenek ludowych
 Hej sokoły,
 Wiła wianki,
 Poszła Karolinka do Gogolina,
 Hej!szalała, szalała
 Szła dzieweczka do laseczka,
 O mój rozmarynie,
 Hej bystra woda,
 Góralu, czy Ci nie żal,
 Czerwone jabłuszko,
 Ore, ore,
 Gdybym miał gitarę,
 Marianna,
 Miała baba koguta,
 Pije Kuba do Jakuba,
 Głeboka studzienka,

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty