profil

"Gdybym był średniowiecznym rycerzem jaką pannę bym wybrał Jagienkę czy Danusię?" chatakterystyka obu bohaterek.

poleca 85% 294 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Hendryk Sienkiewicz przedstawia dwie kobiety o całkiem różnych charakterach. Pierwsza z nich to Danusia Jurandówna. Jest dwunastoletnią dziewczynką, córką Juranda ze Spychowa. Druga zaś Jagienka Zychówna jest troszkę starsza od Danusi, ponieważ ma pietnaście lat. Oby dwie dziewczyny łączy to że są półsierotami. Matka Danusi zmarła podczas napadu Krzyżaków. Od tej pory jej wychowaniemzajęła się księżna Anna Danuta, przyjaciółka rodziny. Jagienkę natomiast wychowuje ojciec Zych. Jurandówna sprawia wrażenie dziecka, jest delikatna, wrażliwa, pełna energi i nieśmiała. Ozdabiały ją długie lśniące włosy:

"Na głowie miała wianeczek, włosy puszczone do ramion, suknię niebieską i czerwone trzewiki z długimi końcami"

To w Danusi pierwszy zakochał się Zbyszko z Bogdańca. Danusia była łatwo wierna. Dla niej wszyscy wydawali się przyjaciółmi. Pięknie śpiewała i haftowała. Uratowała Zbyszkowi życie zażucając mu na głowę białąchuste. Była ona miłością życia Zbyszka, lecz wszystko zburzyli Krzyżacy. Porwali Danusię i ukaleczyli jej ojca. który chciał ją ocalić. Następnie Danusia zmarła.
Natomiast Jagienka była osobą odważną, która nie bała się podejmować ryzyka. Była wysoką dziewczyną. Najczęściej chodziła w włosach upiętych w długi warkocz.Lubiła ubierać się elegancko. Była ona osobą dumną. ale z honorem i spokojem przyjęła wiadomość o wyborze Zbyszka, który był wyborem towarzyszki życia dla niego. Wybrał Daniusię. Jagienka jeździła konną, plowała oraz bardzo dobrze pływała. Bił od niej blask młodości, zdrowia i siły.
Według mnie najlepszą żoną dla Zbyszka była by Jagienka, ponieważ była dobrą gospodynią, a także posowała do roli matki. ponieważ gdy zmarła jej matka Jagienka opiekowała się swoim rodzeństwem. Sądze, że była by najlepszą partią dla Zbyszka jako żona.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta