profil

Energetyka jadrowa. Bezpieczeństwo i składowanie odpadów.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Energetyka jądrowa – zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii z rozszczepienia ciężkich jąder pierwiastków (głównie uranu 235).
Energię tę pozyskuje się głównie w wyniku rozszczepienia jąder atomowych w reaktorach jądrowych w elektrowniach jądrowych i na okrętach jądrowych. W niewielkim stopniu wykorzystuje się energię rozpadów promieniotwórczych np. w zasilaczach izotopowych (SNAP). Energetyka jądrowa obejmuje również problemy związane z wydobyciem uranu, przeróbką paliwa jądrowego oraz składowaniem odpadów jądrowych. Pierwsze elektrownie jądrowe pojawiły się w latach pięćdziesiątych, dynamiczny rozwój tej dziedziny rozpoczął się w 2. połowie lat sześćdziesiątych, w związku ze wzrostem kosztów energii uzyskiwanej ze spalania kopalin. Rozwój ten został prawie wstrzymany po katastrofie w Czarnobylu. W ostatnich latach obserwuje się działania świadczące o wzroście zainteresowania oraz powrót do planów rozwoju energetyki jądrowej.
Ale jak bezpiecznie składować odpady? Ludzie popełniają wiele błędów. Jednym z nich i najbardziej rozpowszechnionym przez przemysł sposobem jest składowanie materiałów radioaktywnych pod ziemią. Jednak zakopanie odpadów, które pozostaną promieniotwórcze przez kilkaset tysięcy lat nie jest równoznaczne z bezpiecznym ich przechowywaniem i odizolowaniem od środowiska.

Inną stosowaną metodą składowania wysokoaktywnych odpadów radioaktywnych jest ich przechowywanie w basenach z wodą. Wykorzystuje się tutaj fakt, że woda odbiera ciepło, jakie powstaje w wyniku rozpadów promieniotwórczych. Po tym procesie poddaje się je obróbce, która ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ich objętości. Baseny paliwowe zostały jednak zaprojektowane na potrzeby składowania tymczasowego. Stwarzają one wiele zagrożeń, jak na przykład utrata chłodziwa i związana z tym możliwość samoczynnego zapalenia się paliwa.

Lecz na szczęście okazuje Się że można gdzieś składować te niebezpieczne dla życia ludzkiego odpady. Takim miejscem są pokłady soli kamiennej. Tam są one całkowicie stabilne, zatem żadne odpady promieniotwórcze nie przedostaną się do środowiska (np. do wód gruntowych). Przykładowo pokład solny w okolicach Gorleben (RFN) przez 100 milionów lat praktycznie się nie zmienił, można zatem oczekiwać, że i w przyszłości pozostanie stabilny. Miejsca gdzie składuje się odpady radioaktywne nazywany mogilnikami.

Postępowanie z odpadami promieniotwórczymi spoza przemysłu jądrowego (unieszkodliwianie) ma trzy cele: maksymalnie zmniejszyć objętość odpadów, zapewnić im odporność na działanie wody i rozpraszanie oraz przechować w sposób nie zagrażający środowisku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty