profil

Obraz średniowiecznego społeczeństwa w "Krzyżakach" - opracowanie.

poleca 85% 2645 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kiedy objaśnia się tło historyczne, należy wspomnieć również o społeczeństwie w tamtym okresie. H. Sienkiewicz zaprezentował szeroko pojęty obraz społeczeństwa, prezentując jego przedstawicieli od władcy poprzez rycerstwo, duchowieństwo, mieszczaństwo i chłopstwo. Taka była bowiem struktura społeczeństwa średniowiecznego podzielonego na stany. Ludzie różnili się pochodzeniem i rolą jaką odgrywali w państwie podzielonego stanu. Ludzie różnili się pochodzeniem i rolą jaką odgrywali w państwie, mieli też zapewnione przywileje i prawa. I tak stan rycerski posiadał ziemię i chłopów, za co bronili oni kraju i opiekowali się poddanymi.
Mieszczanie bogacili się na handlu i rzemiośle, mieszkali w miastach. Natomiast odstawowy zadaniem duchowieństwa
było szerzenie i umacnianie wiary katolickiej. Zakonnicy w średniowieczu byli to ludzie wykształceni, dlatego często służyli w królewskiej kancelarii. Sami też chętnie pisali księgi i psałterze, pieśni, kazania.
W „ Krzyżakach” najdokładniej został scharakteryzowany stan rycerski i jego obyczaje. Rycerzem bowiem nie zostawało się dlatego, że pochodziło się, ale trzeba było wiernie służyć królowi, być prawnym, przestrzegać kodeksu rycerskiego, stawać w obronie pokrzywdzonych, być dzielnym i odważnym, stawać na turniejach, mieć damę swego serca, a także wypełniać ślubowania. Rycerze mieli swoje siedziby, ale też pełnili funkcje na dworze królewskim.
W czasach średniowiecza podróżowanie było trudne i niebezpieczne, bo kraj porastał puszczą, a jesienią i na wiosnę tereny były nieprzejezdne z powodu roztopu lub powodzi. Orientowano się głownie po położeniu słońca i innych znaków przyrodniczych. Na podróżnych czyhały dzikie zwierzęta czy zdradliwe bagna. Podróżowano konno, królowie i książęta mieli do dyspozycji karety. Pomimo trudności ludzie podróżowali czy to aby studiować czy aby odwiedzić święte miejsca.
Lektura powieści H. Sienkiewicza przybliża współczesnemu czytelnikowi te tak bardzo odległe czasy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta