profil

Dlaczego poleciłbyś przeczytanie "Wesela" Stanisława Wyspianskiego młodemu Europejczykowi?

poleca 91% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Wesele", dramat Stanisława Wyspiańskiego jest utworem napisanym na przełomie wieków dziewiętnastego i dwudziestego. W owym czasie w Polsce dominowały nurty modernistyczne, a okres literacki nazwano Młodą Polską. W utworze przedstawione zostały dwie najważniejsze grupy społeczne- chlopow i inteligencji. Ocena obydwu wypadła jednak negatywnie poniewaz po dokladniejszym przyblizeniu tych 2 warstw spolecznych, mozna zauwazyc, iz pozornie tylko tworza oni wspolnote. Głównym tematem jest stosunek inteligencji do chłopów. Poeta pokazuje wyraźnie, że ludomania powstała w miejsce pracy u podstaw.

W tekście „Wesela” jest wiele scen rozmów chłopstwa z inteligencją. Inteligencji z pokolenia średniego wieś jedynie kojarzy się z sielskim życiem(Dziennikarz), zapominają o ciężkiej pracy, jaką codziennie wykonują chłopi, oni natomiast wbrew pozorom interesują się nie tylko własnym podwórkiem, ale zaczynają również sprawami państwa.

Jednak sytuacja miedzy chlopami a inteligencja na przelomie wiekow nie jest jedynym powodem dla ktorego warto przeczytac "Wesele". Autor porusza w tym utworze wiele ciekawych watkow dotyczycych tradycji wesela i obyczajow Polski.

Nie mozemy zapominac iz "Wesele" jest dramatem symbolicznym, opartym na prawdziwych wydarzeniach jakim byl slub Lucjana Rydla z Jadwiga Mikolajczykowna. Slub inteligenta z wiejska dziewczyna byl jednym z wielu zwiazkow zawieranych zgodnie z moda na chlopomanie. Według owczesnej "filozofii" małżeństwo takie mialo dac "zastrzyk" natchnienia ,dla meza-inteligenta, do tworzenia dziel na polskiej wsi.

Kolejnym argumentem do zachecenia czytania tej literatury jest to iz po scenach realistycznych następują sceny pełne wyszukanych efektów poetyckich, z pogranicza jawy i snu, przesycone nastrojem lirycznym. Watek ten wnosi wiele tajemniczosci do utworu, dzieki czemu moze byc interesujacy dla czytelnika o "fantastycznych" zamilowaniach. Do postaci rzeczywistych przychodza Osoby Dramaty czyli "zjawy", do Gospodarza-Wernyhora, Upior do Dziada. Zestawienia te nie sa przypadkowe. "Widma" sa uosobieniem marzen, celow, kompleksow, sa drubim JA bohateriw.

O wielkości "Wesela" decyduje także niezwykły artyzm, połączenie elementów pozornie sobie obcych w jedno harmonijne dzieło. W dramacie możemy dostrzec bardzo umiejętnie wplecione elementy plastyczne i muzyczne. Bezustannie dźwięcząca muzyka podkreśla nastrój wiejskiego wesela, no i oczywiscie muzykalnosc Polakow oraz zamilowanie do spiewu i tanca.

W "Weselu" odnajdujemy cechy dramatu narodowego, społecznego i politycznego, mozemy blizej zapoznac sie z kultura, obyczajowoscia Polski i Polakow oraz sytuacja miedzy warstwami spolecznymi. Jest to niezwykle zrornicowana struktura utworu, ale wlasnie dzieki tak bogatej formie jest dzielem przyblizajacym sytuacje w kraju oraz ukazujacym zycie na wsi. Smialo mozna powiedziec iz "Wesele" nie jest utworem "latwym", nawet dla Polaka z krwii i kosci, jednak dla osoby pragnacej poznac Polske i nas samych, jest lektorą nie do ominiecia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury