profil

Charakterystyka Ebenezera Scrooge'a "Opowieść wigilijna".

poleca 83% 478 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ebenezer Scrooge – właściciel kantoru, którym zarządzał sam od śmierci swojego wspólnika Jakuba Marleya był człowiekiem w podeszłym wieku: chudym, siwym. Miał sztywną postawę i wiecznie zaciśnięte, sine wargi. Jego spiczasty nos i podbródek wyglądały dość groźnie i niekiedy wzbudzał niepokój.
Scrooge wobec innych ludzi był chłodny, nieprzyjazny. Nie widział ludzi potrzebujących, był ślepy na ich prośby. Był obojętny nawet wobec ludzi najbliższych: swojego siostrzeńca Alfreda. Nienawidził wydawać pieniędzy, a tym bardziej ich rozdawać chociaż był bardzo bogaty. Do swojej dyspozycji miał ogromny majątek. Nie przekazywał żadnych sum pieniędzy na organizacje dobroczynne. Uważał bowiem, że nie po to płaci podatki, aby jeszcze wpłacać dodatkowe pieniądze. Ludzie omijali go widząc go z daleka. Zwierzęta również wyczuwały, że jest on zły i nie wchodziły mu w drogę. Można by powiedzieć, że całe życie Scrooge’a obracało się wokół jego majętności.
Główny bohater miał wiele cech, które wpłynęły na jego wygląd. Inne cechy to: chciwość, chytrość, łapczywość i upartość. Interesował się wyłącznie pieniędzmi, a całe swoje życie spędził nad księgami rachunkowymi, obliczaniem zysków i strat. Ubolewał nad każdym wydanym groszem. Jego skąpstwo ujawniało się na każdym kroku i w każdej sytuacji. Scrooge nie wyobrażał sobie życia bez pieniędzy, życia w biedzie.
Scrooge nie uznawał Świąt Bożego Narodzenia, dlatego też tegoroczne święta Bożego Narodzenia Scrooge zamierzał spędzić siedząc w swoim kantorze, pogrążając się w ponurych myślach i narzekając na pracownika, któremu będzie musiał zapłacić za dzień wolny od pracy – Jego swięta wyglądały w ten sposób już od wielu lat.
Jednak Pewnej nocy wigilijnej zdarzyło się coś co całkowicie zmieniło Scrooge'a. Odwiedziły go trzy duchy które pokazały mu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, oraz duch jego wspólnika Marleya. Jakp pierwszy przychodzi duch Marleya, który tłumaczy mu to że jest złym człowiekiem i ż3 powinien się zmienić, oraz zapowiada nadejście trzech pozostałych duchów. Następnym duchem jest duch przeszłości. Pokazuje mu jego dzieciństwo, kiedy Święta Bożego Narodzenia były spędzane w rodzinnym gronie. Kolejny duch pokazuje mu co mogłoby być teraz jakby nie był takim złym człowiekiem. Ostatni duch pokazuje mu to co będzie. Jest to śmierć Scrooge'a, oraz jego własny nagrobek.
Po tym zdarzeniu Scrooge się zmienił. Odnalazł radość, potrafił się dzielić, a na jego twarzy pojawił się uśmiech.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty