profil

Przemiany fizyczne i chemiczne

poleca 66% 303 głosów

Substancje chemiczne pod wpływem różnorodnych czynników ulegają przemianom fizycznym lub chemicznym. W przemianie fizycznej zmieniają się tylko właściwości fizyczne substancji (np. stan skupienia). Podczas przemiany chemicznej powstają nowe substancje, o odmiennych właściwościach fizycznych i chemicznych. Przemiana chemiczna określana jest jako reakcja chemiczna.

Przykładowe przemiany fizyczne związane ze zmianami stanu skupienia substancji:

Zmiany stanu skupienia substancji

W praktyce rzadko spotykamy się z substancjami chemicznymi, częściej są to ich różnorodne mieszaniny. Mieszanina powstaje przez zmieszanie co najmniej dwóch substancji (prostych lub/i złożonych), z których każda zachowuje swoje właściwości.

Wyróżniamy dwa rodzaje mieszanin:

  • jednorodne fizycznie (homogeniczne) – składników mieszaniny nie można odróżnić wzrokiem ani nawet pod mikroskopem,
  • niejednorodne fizycznie (heterogeniczne) – składniki mieszaniny można odróżnić wzrokiem lub za pomocą np. mikroskopu.

W mieszaninie stosunek mas jej składników może być dowolny. Mieszaniny można rozdzielić odpowiednimi metodami fizycznymi. Do najczęściej stosowanych metod rozdziału mieszanin zalicza się:

  • odparowanie rozpuszczalnika (różnice w lotności)
  • destylacja (różnice w temperaturach wrzenia)
  • sączenie (różnice w wielkości cząstek)
  • sedymentacja (różnice w gęstości)
  • chromatografia (różnice w oddziaływaniu z fazą stacjonarną i ruchomą)

Każda substancja chemiczna w laboratorium posiada swoją tzw. kartę charakterystyki, na której znajdują się różne informacje (np. właściwości fizykochemiczne, identyfikacja zagrożeń, pierwsza pomoc, informacje o transporcie) wraz ze specjalnymi oznakowaniami. Również butelki i pojemniki, w których przechowuje się w laboratorium różnorodne substancje chemiczne, posiadają specjalne etykietki z takimi informacjami.

Wśród charakterystycznych znaków znajdują się piktogramy, których krótką charakterystykę przedstawiono poniżej:

Piktogramy substancji chemicznych

W laboratorium chemicznym oprócz substancji chemicznych znajduje się różnorodne szkło laboratoryjne. Poniżej zaprezentowano wybrane szkło laboratoryjne oraz kilka podstawowych czynności laboratoryjnych:

Szkła laboratoryjne

Czynności laboratoryjne

poleca 75% 206 głosów

Metody rozdziału mieszanin

1. Odparowanie – metoda rozdziału mieszanin polegająca na przejściu w stan gazowy jednego ze składników mieszaniny, zwykle stosowana do rozdziału mieszaniny ciała stałego i cieczy. Odparowanie ciekłego składnika mieszaniny może zachodzić samoistnie lub być przyspieszone poprzez ogrzewanie mieszaniny. 2. Destylacja frakcjonowana – metoda służąca zwykle do rozdziału mieszaniny cieczy różniących się od siebie temperaturą wrzenia. Mieszanina cieczy jest ogrzewana. Kiedy...

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty