profil

Młoda Polska : Ważni bohaterowie literaccy

poleca 39% 36 głosów

Aniela Dulska – symbolizuje kobietę ograniczoną, fałszywą,hołdującą moralności na pokaz; reprezentuje kołtuńskie mieszczaństwo. Na ten portret składa się jej stosunek wobec sąsiadów, dalszej rodziny, męża i wreszcie jej zachowanie, gdy okazuje się, że syn ma romans ze służącą.

Chochoł – opatulony na zimę krzak róży stał się symbolem ukrytych pokładów siły, nadziei na przyszłość, ale też braku możliwości na dziś. Jest też symbolem wyroczni, co widać, gdy w końcówce Wesela wciąga wszystkich do chocholego tańca.

Gospodarz – reprezentuje uczciwość i szlachetność i dlatego to jemu ukaże się Wernyhora i będzie mógł wziąć ważny udział w zrywie narodowym. Niestety nie poradzi sobie z tym zadaniem, gdyż prześpi właściwy moment. Pierwowzorem Gospodarza był Włodzimierz Tetmajer, brat Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Jagna – główna bohaterka Chłopów po ślubie ze starym Boryną zdradza go z kolejnymi mężczyznami. W końcu mieszkańcy wsi wywiozą ją na wozie z gnojem poza granice Lipiec. W literaturze jest uosobieniem namiętności, obiektem pożądania, kobiecym ucieleśnieniem wszystkich żądz.

Joanna Podborska – narzeczona Tomasza Judyma; jest literackim symbolem kobiety odrzuconej dla wyższych idei. Narzeczony zostawia ją, gdy dochodzi do wniosku, że małżeństwo i dzieci odciągnęłyby go od służby społeczeństwu.

Maciej Boryna – reprezentuje typ podstarzałego mężczyzny, który żeni się z młodą kobietą i wkrótce staje się pośmiewiskiem całej wsi. Ale jest też symbolem przywódcy społeczności wiejskiej i dobrego gospodarza, który nade wszystko kocha swoją ziemię.

Pan Młody – zafascynowany folklorem i życiem wsi bierze za żonę wiejską dziewczynę. Być może ta kreacja jest po prostu programową deklaracją chłopomanii. Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel, który ożenił się z siostrą żony Włodzimierza Tetmajera.

Stańczyk – symbol rozwagi i patriotyzmu, który pojawił się na weselu obok Dziennikarza, ponieważ konserwatywne stronnictwo skupione wokół dziennika „Czas” wybrało sobie Stańczyka na patrona.

Tomasz Judym – doskonałe połączenie wysokich ideałów z misją społecznika. Aby walczyć ze złem i niesprawiedliwością społeczną, rezygnuje z własnego szczęścia. Dzięki Ludziom bezdomnym społeczników nazywamy Judymami.

Wernyhora – zjawa, która ma być duchowym przywódcą zrywu narodowego. Mimo swego pojawienia się na weselu nie zapobiegnie klęsce.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści