profil

Orbitale cząsteczkowe

poleca 53% 21 głosów

Tworzenie orbitali cząsteczkowych – zgodnie z teorią orbitali cząsteczkowych (molekularnych) – polega na przedstawianiu ich w postaci liniowej kombinacji walencyjnych orbitali atomowych różnych atomów. Orbitale atomowe podlegające kombinacji muszą spełniać następujące warunki: mieć porównywalną energię, wykazywać jednakową symetrię w stosunku do osi łączącej jądra atomowe (oś cząsteczki jest osią symetrii) i nakładać się w możliwie dużym stopniu.

Orbitale cząsteczkowe dzielimy na:

  1. orbitale typu σ i π – podział ze względu na symetrię,
  2. orbitale wiążące, antywiążące i niewiążące – podział ze względu na energię.

Orbital molekularny σ powstaje jako wynik liniowej kombinacji orbitali atomowych s i s, s i odpowiedniego orbitalu p w zależności od przyjętej umownie osi cząsteczki, np. s i py oraz py i py (przyjęto oś y jako oś cząsteczki). W tym przypadku obszar nakładania się orbitali atomowych znajduje się na osi cząsteczki (orbitale nakładają się „czołowo”). Orbital molekularny π powstaje natomiast w wyniku kombinacji np. orbitali pz i pz, px i px. W tym przypadku przenikają się – prostopadłe do osi łączącej jądra atomów – orbitale atomowe (orbitale nakładają się „bokami”).

Dwa orbitale atomowe różnych atomów utworzą zawsze dwa orbitale cząsteczkowe (wiążący i antywiążący) danego typu, z których orbital wiążący (wynik sumowania) posiada niższą energię, a orbital antywiążący dodatkowo oznaczany gwiazdką (wynik odejmowania) wyższą energię w stosunku do energii wyjściowych orbitali atomowych. Zatem obsadzanie orbitalu wiążącego elektronami jest dla układu energetycznie korzystne. Istnieją również niewiążące orbitale molekularne, których energia jest bliska energii wyjściowych orbitali atomowych.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta