profil

Stosunki protekcjonistyczne

poleca 74% 42 głosów

Stosunki protekcjonistyczne są korzystne dla jednej lub dwóch populacji i nie przynoszą szkody żadnej z nich. Należy do nich mutualizm, protokooperacja, komensalizm.

Mutualizm (symbioza obligatoryjna) polega na współżyciu osobników dwóch populacji, przy czym współżycie to warunkuje ich przeżycie, np. mikoryza (współżycie grzybów z roślinami), współżycie bakterii brodawkowych z roślinami motylkowymi, przeżuwaczy z bakteriami celulolitycznymi, zapylanie kwiatów przez zwierzęta (owady, ptaki, ssaki).

Protokooperacja (symbioza fakultatywna) jest rodzajem współżycia, które przynosi korzyści obu populacjom, ale współżycie to nie jest nieodzowne do życia, np. bąkojad i nosorożec.

Komensalizm polega na współżyciu dwóch populacji, z których tylko jedna odnosi korzyści, a dla drugiej zależność ta jest obojętna, np. odżywianie się przez padlinożerców resztkami pożywienia pozostawionymi przez drapieżniki, współżycie ryby podnawki z rekinem.

Zapamiętaj

Niekiedy trudno jest jednoznacznie określić rodzaj zależności między populacyjnych, np. współżycie glonów z grzybem tworzące porost określane jest jako helotyzm, gdyż grzyb ogranicza rozwój glonu, uniemożliwiając mu m.in. rozmnażanie płciowe. Z kolei komensalizm może przerodzić się w konkurencję, gdy padlinożercy pozbawią drapieżnika jego łupu.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta