profil

Słowo

poleca 75% 4 głosy

poleca 38% 24 głosów
poleca 60% 10 głosów
poleca 61% 23 głosów

cierpkie słowa

‘ostre, zgryźliwe, przykre słowa’; wyr. rzecz.; Szczygieł nie szczędzi jej cierpkich słów, ale tęskni za jej urokiem. – „Ozon”.

poleca 54% 112 głosów

dać komuś słowo

‘przyrzec coś komuś, obiecać’; zwrot; Dałem im słowo, że jeśli wrócę do Polski, to tylko do Legii. – „Fakt”.

poleca 50% 8 głosów

dobre słowo

‘pochwała, pocieszenie, życzliwe przyjazne odezwanie się’; wyr. rzecz., w stp. ‘nieposzlakowana opinia’; Nic, ino siedź w chałupie, a haruj, a zabiegaj, a jeszcze słowa dobrego nie usłyszysz. – W. Reymont.

poleca 64% 97 głosów

dotrzymać słowa

‘dotrzymać obietnicy, wypełnić przyrzeczenie’; zwrot; Obiecałem żonie, więc słowa dotrzymam (…).

poleca 70% 65 głosów

liczyć się ze słowami

‘uważać, na to, co się mówi’; zwrot; Wiesz, Adamie, licz ty się ze słowami. – Dobrze, mamusiu, będę się liczył …

poleca 87% 15 głosów

nie dać komuś dojść do słowa

‘nie dać komuś mówić, odmówić komuś prawa głosu, nie dopuścić kogoś do głosu’; zwrot; W pierwszej chwili miała ochotę wymówić się bólem głowy albo lekcjami, których ma dużo do odrabiania, ale ojciec nie dał jej dojść do słowa.

poleca 60% 10 głosów

nie powiedzieć ostatniego słowa

‘nie wyzyskać jeszcze wszystkich możliwości w jakiejś dziedzinie, a dotychczasowe osiągnięcia traktować jako zapowiedź kolejnych sukcesów, nie ustawać w dążeniu do celu’; zwrot.

poleca 84% 6 głosów

nie powiedzieć złego słowa

‘nie mieć komuś nic do zarzucenia, nie powiedzieć o kimś nic złego’; zwrot; (…) a „nasi” nie zezwalają powiedzieć przeciwko „tamtym” choćby jednego złego słowa! – W. Łysiak.

poleca 64% 73 głosów

nie przebierać w słowach

‘mówić wprost, używając dosadnego, niecenzuralnego, nieprzyzwoitego słownictwa, nie unikać wulgaryzmów’; zwrot; Można w powyższych sytuacjach ostro się wkurzyć i nie przebierać w słowach (…). – „Angora”.

poleca 61% 298 głosów

nie rzucać słów na wiatr

‘zwracać uwagę na to, co się mówi, mówić z namysłem, z rozwagą’; zwrot, bibl. (por. rzucać słowa na wiatr ); (…) w przedświątecznym okresie należy bacznie uważać na wszystko, co się mówi, i nie rzucać słów na wiatr, aby uniknąć gości niepożądanych.

poleca 75% 8 głosów

ostatnie słowo

‘decydujący, przesądzający o czymś głos w jakiejś sprawie’; wyr. rzecz.; Chociaż ma łagodny, ujmujący sposób bycia, ostatnie słowo należy w domu do niego. – „Ozon”;

poleca 50% 4 głosy

prorocze słowa

‘słowa wieszcze, przewidujące przyszłość, wypowiedź będąca przepowiednią’; wyr. rzecz., relig.; Prorocze słowa wypowiedział w styczniu, tuż po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie (…).– „Ozon”.

poleca 69% 22 głosów

puste słowa

‘słowa bez istotnej treści, niemające pokrycia w rzeczywistości’; wyr. rzecz.; Cała reszta to tylko puste słowa . – W. Łysiak; (...) mąci się nitka przyjaźń plącze/i pustych słów makówka dzwoni (...) – Z. Herbert.

poleca 73% 51 głosów

rozumieć się bez słów

‘rozumieć się doskonale, wyczuwać nawzajem swoje myśli’; zwrot; Po prostu intrygowały nas inne sprawy, rozumiałyśmy się bez słów. – „Cogito”.

poleca 65% 617 głosów

rzucać słowa na wiatr

‘nie przywiązywać wagi do tego, co się komuś mówi; mówić, obiecywać w sposób nieodpowiedzialny’; zwrot (często w formie zaprzeczonej, por. nie rzucać słów na wiatr ), bibl. (1 Kor 14, 9: „Tak też i wy: jeśli pod wpływem daru języków nie wypowiadacie zrozumiałych słów, któż pojmie to, co mówicie? Na wiatr będziecie mówili.”).

poleca 68% 97 głosów

słowo honoru

‘obietnica, przysięganie na honor, poręczenie własnym dobrym imieniem’; wyr. rzecz.; (…) jeszcze niedawno prezes dawał słowo honoru, że polska piłka jest uczciwa.

poleca 84% 6 głosów

słowo objawione

‘słowa, myśli natchnione, uznane jako nadprzyrodzone, pochodzące od Boga’; wyr. rzecz. relig.; (…) pojawiła się rzesza osób, które przyjęły jego schemat jako słowo objawione. – W. Łysiak.

poleca 60% 20 głosów

słowo stało się ciałem

‘coś się urzeczywistniło/urzeczywistnia’; fraza, bibl. (J 1,14: A „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.”); Na razie słowo ministra nie stało się ciałem. – TVN.

poleca b/d

słowo w słowo

‘wiernie, dokładnie, niczego nie zmieniając’; wyr. określ. (zwykle w połączeniu z czas.: powtarzać, pisać, notować itp.).

poleca 81% 133 głosów

trzymać kogoś za słowo

‘żądać od kogoś spełnienia jego obietnicy’; zwrot; Pamiętaj: trzymam cię za słowo. – Internet.

poleca 70% 376 głosów

ważyć słowa

‘mówić z namysłem, dbając o dokładność wypowiedzi’; zwrot, bibl. (Syr 21, 25: „Wargi obcych będą o tym opowiadać, słowa zaś mądrych odważone będą na wadze”.); Adwokat oskarżonego waży każde słowo.

poleca b/d

załatwić coś na słowo

‘uzgodnić, załatwić coś, nie mając pewności, gwarancji, że zostanie to dotrzymane’; zwrot; Ludzie sobie ufają, wszystko załatwiają na „słowo” – „Cogito”.

Podoba się? Tak Nie