profil

Systematyka roślin dwuliściennych

poleca 34% 42 głosów

Wielu systematyków dzieli rośliny dwuliścienne na osiem grup będących niezależnymi liniami rozwojowymi.

Magnoliowe posiadają szereg cech prymitywnych ewolucyjnie. U wielu przedstawicieli drewno zbudowane jest wyłącznie z cewek, kwiaty mają wydłużoną oś i wszystkie elementy ułożone spiralnie, owocolistki tworzące słupek są tylko częściowo zrośnięte. Większość magnoliowatych to drzewa i krzewy, ale są też rośliny zielne. Należy do nich magnolia, tulipanowiec, grzybień biały, grążel żółty, wawrzyn, cynamonowiec, pieprz.
Jaskrowe są w większości roślinami zielnymi o prostej budowie kwiatu, w którym listki okwiatu są niezrośnięte, ułożone okółkowo, a liczne pręciki i słupki ułożone spiralnie. Rośliny te przystosowały się do różnych środowisk klimatu umiarkowanego i chłodnego, np. jaskier, mak, przylaszczka, zawilec, kaczeniec.
Goździkowe to przede wszystkim rośliny zielne, z których wiele opanowało siedliska suche. Mają liście pojedyncze, rozmieszczone skrętolegle lub naprzemianlegle. Kwiaty promieniste, o okwiecie często zróżnicowanym na kielich i koronę. Do grupy tej należą m.in. goździk, kąkol, gwiazdnica, mydlnica, a także kaktusy.
Ukąślowe obejmują drzewa, krzewy i rośliny zielne. Przeważnie pięciopłatkowe kwiaty mają okwiat zróżnicowany na kielich i koronę. Przedstawiciele to m.in. wierzby, topole, lipy, wiązy, pokrzywy, fiołki oraz rośliny dyniowate (dynia, ogórek).
Różowe mają najczęściej pięciopłatkowe kwiaty, zróżnicowane na kielich i koronę. U niektórych okwiat ulega redukcji (marchew). Do różowych należą drzewa, krzewy i rośliny zielne, z których wiele jest uprawianych przez człowieka, np. jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, cytrusy, róże oraz poziomka, truskawka, jeżyna, fasola, groch. Ponadto klony, jarzębiny, kasztanowce.
Astrowe obejmują głównie rośliny zielne, których liście są często podzielone. Wśród astrowatych wyróżnia się rodzinę dzwonkowatych oraz złożonych. Rośliny złożone mają drobne kwiaty, zebrane w kwiatostany. Oprócz astrów do złożonych należą m.in. rumianek, mniszek lekarski, stokrotka, słonecznik, sałata.
Jasnotowe to zarówno rośliny zielone, jak i drzewa oraz krzewy. Mają kwiaty grzbieciste lub promieniste, przy czym okwiat zróżnicowany jest na kielich i zrosłopłatkową koronę. Do roślin tych należą m.in. ziemniak, pomidor, jasnota, mięta, szałwia, melisa, tymianek, a także jesion wzniosły i oliwka europejska.
Oczarowe obejmują liczne rośliny strefy umiarkowanej, w tym pospolite drzewa liściaste. U wielu kwiaty są wiatropylne, jednopłciowe, często o zredukowanym okwiecie. Przedstawiciele to m.in. dąb, buk, grab, brzoza, leszczyna, orzech.

Zapamiętaj

Niezwykła różnorodność form życiowych roślin okrytonasiennych jest wynikiem przystosowania do życia w rozmaitych siedliskach.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści