profil

Język

poleca 86% 14 głosów

poleca 88% 24 głosów

barwny język

‘język bogaty w zakresie słownictwa i środków stylistycznych’; wyr. rzecz.; Słuchali go wszyscy z zapartym tchem, mówił niezwykle ciekawie, barwnym językiem i żywo gestykulując.

poleca 69% 257 głosów

brać/wziąć kogoś na języki

‘plotkować, oczerniać, obmawiać kogoś’; zwrot; On nie lubi, jak się go bierze na języki. – Radio Zet.

poleca 84% 6 głosów

chlapać językiem/jęzorem/ozorem

‘mówić bez sensu; mówić dużo i niepotrzebnie’; zwrot; Dziękuję Ci po prostu za to, że jesteś (…) za to, że milczysz. Tylko my – oczytani analfabeci/chlapiemy językiem. – J. Twardowski.

poleca 43% 324 głosów

cięty/ostry język

‘ironiczny, złośliwy, ale też dowcipny sposób mówienia’; wyr. rzecz., bibl. (Ps 64, 4: „Oni ostrzą jak miecz swe języki, a gorzkie słowa kierują jak strzały.”); Amy Heckerling, jedna z nielicznych pań na reżyserskim stołku, wnikliwym obserwatorem świata, także obdarzonym ciętym językiem komentatorem uczyniła małego chłopca (…) – GW; Wśród dziewczyn jest i blondynka, i recytatorka z ciętym językiem, i dziewczyna do tańca i do różańca (…). – „Victor G”.

poleca 75% 35 głosów

ezopowy język

‘mówienie o sprawach istotnych, często cenzurowanych, w sposób zakamuflowany, nie wprost, aluzyjny, posługiwanie się metaforami, symbolami, alegoriami’; wyr. rzecz., liter. Określenie pochodzi od antycznego bajkopisarza Ezopa, który w swoje bajki wprowadził stereotypowe postaci zwierząt dla pośredniego opisania wad ludzkich; Internet.

poleca 73% 48 głosów

gadać/pleść/mówić, co ślina na język przyniesie

‘paplać bezmyślnie, bez sensu, mówić byle co, gadać głupstwa, bredzić, zmyślać’; zwrot; Twój kolega plecie co mu ślina na język przyniesie, a ty się później zamartwiasz. – zasłyszane.

poleca 55% 31 głosów

latać/biegać/gonić z wywieszonym językiem

‘starać się coś szybko załatwić, śpieszyć się’; zwrot.

poleca 77% 303 głosów

mieć coś na końcu języka

‘być bliskim przypomnienia sobie czegoś; chcieć coś powiedzieć, ale zrezygnować z tego’; zwrot; Oczywiście powiedział Niggle, choć na końcu języka miał zupełnie inne słowa. – J.R. Tolkien.

poleca 68% 213 głosów

mieć niewyparzony język

‘mówić nie przebierając w słowach, używać nawet wulgaryzmów’; zwrot; Raper Liroy słynie z niewyparzonego języka i obscenicznych gestów.

poleca 76% 128 głosów

mieć za długi język

‘powiedzieć coś niepotrzebnie, wyjawić tajemnicę’; zwrot; Nelly musi jednak uważać, bo ma za długi język.

poleca 74% 137 głosów

pociągnąć/ciągnąć kogoś za język

‘wypytywać kogoś, skłaniać do ujawnienia tajemnicy’; zwrot.

poleca 74% 127 głosów

strzępić sobie język

‘mówić, dużo i niepotrzebnie, bezskutecznie coś tłumaczyć’; zwrot.

poleca 83% 40 głosów

świerzbi kogoś język

‘ktoś odczuwa ogromną ochotę do ujawnienia sekretu, do powiedzenia czegoś niekoniecznie potrzebnego i właściwego’; zwrot; Kinga patrzyła wymownym wzrokiem. Widać było, że aż świerzbi ją język, żeby powiedzieć to, czego dowiedziała się wczoraj od Marty w wielkiej dyskrecji. – TVP 2.

poleca 88% 108 głosów

trzepać językiem

‘mówić szybko i bez sensu’; zwrot.

poleca 75% 24 głosów

trzymać/utrzymać język za zębami

‘milczeć, nie wypowiadać się’; zwrot, liter.– występuje już w XVII w.; Że jest cnota nad cnotami/trzymać język za zębami. – HM; Ta kobieta powinna też przejść szkolenie, jak zachowywać się publicznie, co należy rozumieć jako umiejętność trzymania języka za zębami. – SE; Albo niech przedstawi dowody, albo niech trzyma język za zębami. – Radio Zet; Jakoś nie udaje się utrzymać języka za zębami. Nawet jeśli przyjaciel powierzył mu tajemnicę, nie udało się zatrzymać jej dla siebie. –...

poleca 77% 340 głosów

ugryźć się w język

‘w ostatnim momencie powstrzymać się od powiedzenia czegoś’; zwrot; Już chciała wybuchnąć, powiedzieć, co o tym myśli, ale w ostatniej chwili ugryzła się w język.

poleca 71% 92 głosów

zasięgnąć języka

‘dowiedzieć się czegoś, dopytywać się o coś’; zwrot, milit. Podczas walk żołnierze chodzili na zwiady, aby od schwytanego wroga zasięgnąć informacji; Czekaj, zasięgnę języka/Co sądzę o tym utworze (…) – A. Marianowicz.

poleca 88% 83 głosów

znaleźć wspólny język

‘porozumieć się z kimś, dogadać’; zwrot; (…) pomimo że oboje przez głupotę dopuścili się zdrady – potrafili jeszcze znaleźć wspólny język.

Podoba się? Tak Nie