profil

Cień

poleca 90% 10 głosów

‘bać się wszystkiego, być zalęknionym, zastraszonym, przesadnie ostrożnym’; zwrot;

poleca 84% 299 głosów

bać się własnego cienia

‘bać się wszystkiego, być zalęknionym, zastraszonym, przesadnie ostrożnym’; zwrot;

poleca 32% 22 głosów

bez cienia wątpliwości

‘bez żadnych wątpliwości, bez zastrzeżeń’; wyr. określ., public.; I dodaje, że od samego początku nie miał cienia wątpliwości, że nagrody w tym roku przypadną Feliksowi Falkowi i Zbigniewowi Zanussiemu (…). – „Fakt”.

poleca 45% 9 głosów

być czyimś cieniem

‘być niedostrzeganym, nie eksponować swojej osoby, uznawać, że ktoś inny jest ważniejszy’; zwrot; Ona była cieniem tych swoich synów. – J. Domagalik.

poleca 90% 10 głosów

być jak cień

‘być niezauważalnym’; zwrot; Ich matka, wiesz, to była taka zwykła kobieta. Zupełnie zwykła. Taka była jak cień. Nawet sąsiedzi jej nigdy nie widzieli. – J.Domagalik.

poleca 80% 133 głosów

chodzić za kimś jak cień

‘chodzić za kimś krok w krok, nie odstępować go, towarzyszyć mu wszędzie’; zwrot; Przez cały tydzień chodziłam za nim jak cień, żeby go bliżej poznać. – M. Twain.

poleca 88% 8 głosów

cień podejrzeń

‘wątpliwości wobec kogoś, powątpiewanie, co do czyjeś uczciwości, rzetelności’; wyr. rzecz.; Jeśli nawet cień podejrzeń o korupcję jest formułowany wobec ekipy (…), to wymagania wobec niej muszą być wysokie.

poleca 23% 9 głosów

gabinet cieni

‘grupa osób, które mogą stać się członkami rządu w przypadku zmiany sytuacji; taki gabinet organizuje opozycja, gdy słaba staje się pozycja rządu’; wyr. rzecz., polit.; PO poinformowała, że ma już swój gabinet cieni. – Internet.

poleca 49% 177 głosów

kraina cieni

‘zaświaty, kraina umarłych’; wyr. rzecz., mitol. W mitol. grec. miejsce pobytu dusz zmarłych, Pola Elizejskie; Internet.

poleca 83% 17 głosów

rzucić cień na kogoś

‘wyrazić wątpliwości wobec kogoś, sugerować, że ktoś uczynił coś niewłaściwego’; zwrot, public.; Wtedy rzucą na ciebie/cień/– tylko dla porównania/z nagłą powodzią światła – E. Lipska.

poleca 95% 20 głosów

smuga cienia

‘druga połowa życia, wejście w wiek dojrzały’; wyr. rzecz., liter. – tyt.powieści J. Conrada; Już dawno przekroczył smugę cienia, ale nadal czuł się młody. – TV Puls.

poleca 81% 191 głosów

usunąć (się)/usuwać (się) w cień

‘przestać się w coś angażować, wycofać się z działalności, nie chcieć już w czymś uczestniczyć’; zwrot, public.; Znalazłszy się w doborowym, wytwornym towarzystwie, rad usuwa się w cień i nie wadzi nikomu.

poleca 77% 407 głosów

wyglądać jak cień

‘wyglądać bardzo źle, być chorym, wychudzonym, mizernym,zmęczonym’; zwrot; Patrzyłam na niego z przerażeniem, wyglądał jak cień, jak trup na urlopie. – Internet.

poleca 80% 202 głosów

wyjść z cienia

‘stać się kimś znanym, sławnym, popularnym, ujawnić się, pokazać inną twarz’; zwrot; Dorota Rogaczewska – dopiero teraz wyszła z cienia własnych skandali na muzyczną scenę.

Podoba się? Tak Nie