profil

Ufo

poleca b/d

rzecz. n, nieodm.

Niezidentyfikowany Obiekt Latający, zjawisko pojawiające się na niebie i określane jako obiekt niepodobny do żadnego ze znanych; często – zwłaszcza przez prasę brukową (tabloid) – określany jako pojazd z innej planety lub tajny obiekt wojskowy.

 

Na temat UFO napisano bardzo wiele książek, niektóre z nich to opowieści → science fiction inne to zbiory relacji osób, które rzekomo widziały UFO lub kontaktowały się z UFO. Psychiatrzy twierdzą, że obserwacje UFO związane są z halucynacjami, a nauka powstrzymuje się od opinii na ten temat. Jak się okazało, również duża liczba zdjęć UFO jest fałszowana lub jest wynikiem błędu na kliszy fotograficznej.

 

KOMENTARZ
Szczyt zainteresowań UFO przypada na lata 70. XX wieku. W Polsce również doszło do słynnego bliskiego spotkania z UFO, czyli rzekomego porwania rolnika z Emilcina w woj. lubelskim, który miał być goszczony na pokładzie latającego talerza w 1978 r. W 2005 r. na tym miejscu grupa zapaleńców postawiła pomnik. Od nazwy UFO stworzono nazwę ufologia, choć nie może ona uchodzić za dziedzinę naukową, ale paranaukową. Osoba zajmująca się UFO to ufolog, a związany z UFO to ufologiczny. W języku potocznym spotykamy nazwy istot z UFO – ufoludek, kosmita, ufok. Popularne stało się też określenie przeniesione wprost z j. angielskiego alien (obcy).

Źródło UFO to skrót od angielskiej nazwy Unidentified Flying Object (Niezidentyfikowany Obiekt Latający). W latach 70. próbowano wprowadzać polską nazwę NOL – pisano wtedy o NOL-ach, obserwowano NOL-e itd., jednak nazwa się nie przyjęła i dziś posługujemy się zazwyczaj międzynarodowym określeniem UFO.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:
Ufo
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Ufo