profil

Totalitarny

poleca 76% 25 głosów

przym.

narzucający obywatelowi swoją wolę i kontrolujący jego zachowanie za pomocą metod policyjnych, ograniczania swobód obywatelskich i cenzury.

 

Nauczyciel historii długo tłumaczył uczniom, na czym polegają rządy totalitarne (M. lm). Wprawdzie wielu z nich słyszało sporo od dziadków i rodziców na ten temat, jednak ciągle nie mogli uwierzyć, że robotnicy w Polsce nie mieli prawa do strajku, a w czasie stanu wojennego podsłuchiwano rozmowy telefoniczne. We współczesnym świecie jest coraz mniej państw, w których utrzymywany jest totalitarny (M. lp) system rządów.

 

KOMENTARZ
Przejmującą wizję państwa rządzonego totalitarnie, gdzie nie ma miejsca na jakąkolwiek swobodną działalność jednostki, stworzył George Orwell w powieści Rok 1984 (zob. cytat).
Słowo totalitarny pochodzi od słowa totalitaryzm (a. rzad. totalizm), oznaczającego formę sprawowania rządów, w której dąży się do poważnego ograniczenia albo wyeliminowania możliwości decydowania ludzi o swoim życiu – odbiera się wolność wypowiedzi, swobodę przemieszczania i większość innych swobód naturalnych w ustroju demokratycznym. Obywatelom państwa narzuca się życie podporządkowane ideologii, np. komunizmowi czy faszyzmowi.

Pierwotna postać

Życie członka Partii, od urodzin po śmierć, przebiega pod okiem Policji Myśli. Nawet gdy jest sam, nie może być całkowicie pewien, że nikt go nie śledzi. Bez względu na to, gdzie przebywa i co robi – śpi, pracuje, odpoczywa, kąpie się czy leży w łóżku – można go kontrolować bez żadnego ostrzeżenia i bez jego wiedzy. Wszystko, co czyni, na swoje znaczenie. Jego przyjaźnie, rozrywki, zachowanie wobec żony i dzieci, wyraz twarzy, kiedy jest sam, słowa, które mamrocze przez sen, charakterystyczne gesty – wszystko pozostaje pod ścisłym nadzorem.
(George Orwell, Rok 1984)

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Totalitarny