profil

Republika

poleca 60% 5 głosów

rzecz. ż

forma ustroju państwowego, polegająca na demokratycznym wyborze najwyższych władz.

 

Nauczyciel historii polecił uczniom znalezienie informacji o Republice (Ms. lp,ident. w C. lp) Federalnej Niemiec i zapisanie w formie notatki, która mogłaby zostać wykorzystana na lekcji poświęconej temu tematowi.
W niedzielę wyemitowano w telewizji film o republikach (Ms. lm) bananowych, do których należą m.in. Honduras i Nikaragua.

 

KOMENTARZ
Wiele państw tzw. demokracji ludowej, w tym Polska w czasach PRL, nazywało się republikami, choć w rzeczywistości nie gwarantowały one obywatelom wolnych wyborów, a władza w nich oparta była na systemie jednopartyjnym, narzuconym społeczeństwu i gwarantującym grupie rządzącej utrzymanie istniejącego ustroju. Podobnie historyczne państwa określane jako republiki (np. Republika Rzymska, Republika Wenecka) znacznie różniły się formą organizacji państwa od dzisiejszych republik.

Pochodzenie:

republikański – związany z republiką, odnoszący się do republiki, zazwyczaj tak określa się kierunek polityczny w USA (Partia Republikańska),
republikanin – zwolennik republiki, także członek Partii Republikańskiej.

Źródło W języku łacińskim res publica znaczy dosłownie rzecz publiczna, powszechna, stąd polskie słowo – rzeczpospolita (pospolity tutaj w znaczeniu powszechny).

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Republika