profil

Socjalizm

poleca 40% 23 głosów

rzecz. m, br. lm

  1. ideologia polityczno-społeczna, w której postulowano powszechną nacjonalizację dóbr, stopniową likwidację własności prywatnej i podział wypracowanych dóbr na zasadach równości między członków społeczeństwa.
  2. ustrój państwowy oparty na ideologii socjalistycznej.

 

(w zn. 1.) Socjalizm (M. lp) był ideologią, którą próbowano wprowadzić w życie w XIX- i XX-wiecznej Europie. Wiązało się to ze stopniowym uświadomieniem możliwości wpływania proletariatu na rzeczywistość i podstawami socjalizmu (D. lp) wypracowanymi przez Marksa i Engelsa.

(w zn. 2.) W powojennej Polsce od dawna zdawano sobie sprawę, że socjalizm (M. lp) jest ustrojem, który się nie sprawdził. Obecnie jednak wiele osób uważa, że dzięki socjalizmowi (C. lp) powstały przedsiębiorstwa, które – choć często deficytowe – zapewniały wielu ludziom zatrudnienie.

 

KOMENTARZ
W trakcie działalności różnych ideologów socjalizmu i kształtowania się ruchu robotniczego było wiele odmian socjalizmu, np.: socjalizm utopijny – XIX-wieczna, wczesna odmiana socjalizmu, socjalizm naukowy – ideologia tworząca podstawy ideologiczne dla socjalizmu utopijnego, zakładająca przejęcie władzy przez robotników, narodowy socjalizm (inaczej: nazizm, hitleryzm) – nazwa niemieckiego faszyzmu.

Pochodzenie:

socjalistasocjalistka) – wyznawca socjalizmu.

Obecna postać

Słowo socjalizm ma w sobie człon soc- zaczerpnięty z łacińskiego słowa socialis – społeczny. Inne, podobne słowa, odnoszą się do tego podstawowego znaczenia, np. → socjalny, → socjologia, → socjotechnika.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Socjalizm