profil

Kultowy

poleca 59% 93 głosów

przym.

  1. (rel.) odnoszący się do jakiejś religii; także otaczany czcią, obrzędowy.
  2. (przen., kult.) zjawisko kulturowe bądź społeczne bardzo popularne w jakimś kręgu odbiorców i otoczone specyficznym kultem przez jego zwolenników (np. kultowy film, kultowy twórca).

 

(w zn. 1.) Podczas wycieczki do Chin widzieliśmy wiele starożytnych, kultowych (D. lm) posągów Buddy, zazwyczaj znajdujących się w pobliżu świątyń.

(w zn. 2.) Studenci spierali się, o znaczenie tzw. filmów kultowych (D. lm) w historii kina. Nie było tutaj zgodnych stanowisk, powszechnie jednak przyznano, ze filmy kultowe (M. lm) nie zawsze są wybitnymi pozycjami, a ich znaczenie często wynika z faktu, że dla jakiejś grupy ludzi stają się ważne i trafiają do ich przekonań.

 

KOMENTARZ
Słowo kultowy pochodzi od rzeczownika kult (religia, cześć religijna, wielki szacunek). O zjawisku kultowości w zn. 2. zaczęto mówić dopiero w latach 90. XX w. Najczęściej słowo to jest używane w odniesieniu do sztuki filmowej. Filmem kultowym w Polsce jest np. Rejs mający ogromną grupę fanów.
Zjawisko kultowości zawiera w sobie pewien element bezkrytycznej wiary w doskonałość podziwianego dzieła. We fragmencie wymyślonej na potrzeby kabaretu krytyki filmowej „recenzent” opowiadając fabułę jakiegoś niezwykle dziwacznego dzieła filmowego, które jest po prostu nudne, mówi w końcu: Widz normalny wychodzi, widz kultowy zostaje.

Podoba się? Tak Nie
Podobne teksty:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Kultowy